Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanie poznali historię partyzanckiego „Dziennika Staszka” [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Na łamach zapisów Stanisława Wolffa znajdziemy nie tylko informacje dotyczące bitew stoczonych przez żołnierzy Armii Krajowej w regionie świętokrzyskim, ale poznamy również mniej znane trudy codziennego życia partyzantów.

- „Dziennik Staszka” poszerza naszą dotychczasową wiedzę na temat działalności partyzantki w Górach Świętokrzyskich – powiedział doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, który przygotował i opracował wspomnienia Stanisława Wolffa pseudonim „Staszek” - „Babiński”.

Historia samego dziennika jest niezwykła. Stanisław Wolff wszedł w skład osobistej obstawy leczącego się podporucznika Waldemara Szwieca „Robota” w Wielkiej Wsi w powiecie koneckim. Niestety w wyniku zasadzki Niemców nad ranem 14 października 1943 roku zginęli – podporucznik Szwiec oraz jego czworo podkomendnych – w tym starszy strzelec Stanisław Wolff.

Odnaleziono przy nim wspomniany dziennik. Został on szybko przetłumaczony przez Niemców. Dziś już wiadomo, że jego polska wersja zaginęła. Po wielu latach poszukiwań niemieckojęzyczny przekład znalazł się u Longina Kaczanowskiego, publicysty i byłego pracownika Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.

Doktor Marek Jedynak dodał, że publikacja nie jest przeznaczona wyłącznie dla zawodowych historyków, ale dla wszystkich pasjonatów historii, którzy chcą poznać bliżej zagadnienia związane z tematem działalności partyzantki w Górach Świętokrzyskich.

Książka „Dziennik Staszka. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury (15 czerwca – 11 października 1943 r.)” została przygotowana w ramach Serii Świętokrzyskiej „.Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Jest to wspólny projekt Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowego w

Kielcach, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. W jego ramach planowane jest wydanie szeregu publikacji poświęconych dziejom Kielecczyzny. Do tej pory ukazały się „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)” opracowane przez profesora Adama Massalskiego oraz spisana przez księdza Adama Włosińskiego „Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912–1917)” w opracowaniu profesora Jerzego Gapysa i księdza doktora Tomasza Gocela.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie