Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanie uczcili ofiary Katynia. Był marsz i wiersze

Bartłomiej Bitner
W III Kieleckim Marszu Pamięci uczestniczył między innymi Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. To on jako pierwszy zapalił znicze pod pomnikiem „Sen”.
W III Kieleckim Marszu Pamięci uczestniczył między innymi Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich. To on jako pierwszy zapalił znicze pod pomnikiem „Sen”.
Po raz trzeci przeszedł Kielecki Marsz Pamięci ulicami stolicy naszego województwa. W środę odbyły się tam obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Marsz wyruszył punktualnie o godzinie 16 z ulicy Sienkiewicza przy Best Western Grand Hotelu. Uczestniczyli w nim członkowie Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich, a także uczniowie kilku kieleckich szkół oraz harcerze i przedstawiciele Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”. Większość szła w replikach takich strojów, w których Polacy (oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego) byli rozstrzeliwani w okolicach Katynia, Charkowa, Tweru, Mińska i Kijowa.

Po drodze, która wiodła przez place Artystów i Placu Najświętszej Marii Panny oraz Cmentarz Partyzancki na skwer Pamięci Ofiar Katynia u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina, odczytano wiersze amerykańskiego poety Edgara Lee Mastersa.

Były one też inscenizowane przez grupę teatralną „Podwórkowa Arena Absurdu”, skupiającą uczniów kilku szkół z Kielc i okolic. Zagrano też piosenki odnoszące się do zbrodni, między innymi „Balladę o Katyniu” Jacka Kaczmarskiego i „Katyń 1940 (Ostatni list)” Lecha Makowieckiego.

Główne uroczystości, w których wzięło udział wielu kielczan oraz przedstawiciele władz miasta, województwa, a także służb mundurowych (około 200 osób), miały miejsce na skwerze Pamięci Ofiar Katynia przy monumencie „Sen”. Tam Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, jak doszło do tej jednej z największych zbrodni w historii ludzkości.

– Abyśmy lepiej zrozumieli, co stało się wiosną 1940 roku, musimy cofnąć się do sierpnia 1939 roku. Wtedy to Niemcy wysunęły pod naszym adresem żądania o uzyskania dostępu do terytorium, na którym mieściły się Prusy. Minister spraw zagranicznych Józef Beck odrzucił je, co w konsekwencji doprowadziło do podpisania między Niemcami a Związkiem Sowieckim paktu o nieagresji znanego jako pakt Ribbentrop-Mołotow.

To zapoczątkowało czwarty rozbiór Polski, bo niedługo po napaści Niemców na nasz kraj, 17 września wkroczyły na nasze terytorium wojska sowieckie. Większość tych osób, które wówczas schwytano, zamordowano w kwietniu 1940 roku – mówił Leszek Bukowski dodając, że oddając im hołd, trzeba też pamiętać o tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej sześć lat temu. W związku z tym przeczytał fragment listu, który w 2010 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić w Katyniu. – Tragedia Katynia i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej historii, naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy i świata. Oddajmy więc cześć pomordowanym. To nasi bohaterowie – podkreślił.

Głos zabrali także prezydent Kielc Wojciech Lubawski, który powiedział, że pamiętając o tych, którzy zginęli, powinniśmy pamiętać też o ich najbliższych, oraz Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”.

– W tym roku mamy już 76. rocznicę zbrodni. Minęło już tyle lat, a rana wciąż krwawi. To, co się stało w Katyniu, to ogromna tragedia, a tamtejsza ziemia jest dla nas przeklęta, bo sześć lat temu po raz kolejny zginęła tam elita naszego narodu. Mam nadzieję, że obchody zbrodni katyńskiej na stałe wpiszą się w uroczystości w Kielcach. Cieszy mnie, że uczestniczy w nich dużo młodzieży, bo to ona kiedyś przejmie od nas obowiązek pamiętania o tych, którzy polegli walcząc o Polskę – podkreśliła.

Uroczystości zakończyło złożenie przez uczestników marszu kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Sen”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie