Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanie upamiętnili ofiary stanu wojennego [WIDEO, zdjęcia]

Tomasz Trepka
Aleksander Piekarski
Złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą osoby internowanie po 13 grudnia 1981 roku na kieleckich Piaskach rozpoczęły się wojewódzkie obchody 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. - Musimy pamiętać, że uczestniczymy w wyjątkowej, ale przykrej uroczystości, bowiem 13 grudnia nie był dla nikogo dniem wesołym – mówił Zygmunt Pęksyk, ówczesny działacz opozycyjny.

Podczas uroczystości podkreślono, że w pamiętną grudniową noc generał Wojciech Jaruzelski wraz ze swoimi współpracownikami postanowił przerwać marsz „Solidarności” ku wolnej Polsce. W tym samym momencie rozpoczęła się akcja „Jodła” polegająca na internowaniu kilku tysięcy działaczy o poglądach antykomunistycznych. W nocy z soboty, 12 grudnia 1981 roku na niedzielę 13 grudnia w areszcie na kieleckich Piaskach znalazło się około 500 osób związanych ze świętokrzyskimi strukturami opozycji demokratycznej.

Działacze „Solidarności” przypomnieli, że wszyscy powinniśmy pamiętać wszystkich tych, którzy stracili wówczas zdrowie oraz życie. – Bierzemy udział w uroczystościach z dwóch powodów. Po pierwsze, by kultywować pamięć o tamtym dramatycznym wydarzeniu. Skutkowało ono tragedią i utratą nie tylko zdrowia, ale również życia przez wielu ludzi. Chcemy przypomnieć, jakie tragiczne skutki dla kraju miały wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku – stwierdził Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, jednocześnie jeden z internowanych w stanie wojennym.

Zdaniem Waldemara Bartosza negatywne skutki stanu wojennego odczuwamy do dnia dzisiejszego. – Jesteśmy przekonani, że oprócz uwięzionych również kilkaset tysięcy musiało opuścić granice własnej ojczyzny. Dano im paszport w jedną stronę. To osoby niezwykle aktywne, młode oraz wykształcone, które w tamtych czasach, nie ze swojego wyboru opuściły Polskę, nie wróciły do niej, a dziś pracują i tworzą dobra narodowe dla innych krajów. Z tego powodu trudności trwają do chwili obecnej. Musimy dziś jasno mówić, jakie są skutki tamtych wydarzeń – dodał przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

Złożenie wieńców pod aresztem na kieleckich Piaskach rozpoczęło oficjalne obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. O 16.45 działacze „Solidarności” oraz kielecka młodzież zapraszają na spotkanie poświęcone stanu wojennego do „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach. O godzinie 18 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza w intencji ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej będzie biskup Jan Piotrowski. Po mszy uczestnicy przejdą przed pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie złożone zostaną kwiaty. Organizatorem oficjalnych uroczystości jest Region Świętokrzyski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie