Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielczanie upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Aleksander Piekarski
Wielu mieszkańców Kielc, w tym bardzo liczne przedstawicielstwo młodzieży z kilkunastu szkół, wzięło udział w V Kieleckim Marszu Katyńskim. Była to jedna z uroczystości upamiętniająca 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Licznie zgromadzeni uczestnicy wyruszyli z ulicy Sienkiewicza w Kielcach o godzinie 12. Przeszli następnie ulicami Dużą, Jana Pawła II oraz Ściegiennego.

Pierwszym miejscem postoju był Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Pod Pomnikiem Katyńskim delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze. Przypomniano również historię tego ważnego dla mieszkańców Kielc miejsca. Pomnik został odsłonięty 28 października 1990 roku. Ufundowały go środowiska kombatanckie żołnierzy Armii Krajowej, a z inicjatywy członków Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Koła Rodzin Katyńskich został następnie rozbudowany.

Jednak już wcześniej na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim pojawiały się krzyże z napisami „Katyń”, których pojawienie się nie było na rękę ówczesnym komunistycznym władzom. Szybko je usuwano. Dziś na czterech granitowych płytach zdobiących Pomnik Katyński znajdują się wyryte 404 nazwiska osób regionu zamordowanych przez sowietów.

Najważniejsza oraz końcowa część V Kieleckiego Marszu Katyńskiego odbyła się pod pomnikiem „Sen” na kieleckiej Kadzielni, gdzie odegrano hymn państwowy, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Uroczystościom towarzyszyła modlitwa za ofiary sowieckiej zbrodni.

Naczelnik kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniała historię samej Zbrodni Katyńskiej oraz związanego z wieloletniego kłamstwa. – Musimy pamiętać, że 22 tysiące polskich obywateli zostało zamordowanych bez wyroków sądów i procesu, odebrano im wszelkie prawa przypisane każdemu człowiekowi. To był krzyk rozpaczy wobec tego co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi. Symbolem tej zbrodni stał się Katyń. Dlaczego zamordowano właśnie ich? Stanowili elitę państwa polskiego, bez której naród jest bezbronny. Osoby te nie poddały się indoktrynacji, nie było w nich zgody na sowiecką propagandę i sprzeciwiali się teorii komunistycznej. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej oraz końcu sojuszu Berlina i Moskwy, Niemcy wkraczając na tereny Związku Sowieckiego odkryli masowe groby w katyńskim lesie. W zamierzeniu komunistów ta zbrodnia miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Wtedy też rozpoczęło się wielkie kłamstwo katyńskie, które trwało do 1990 roku. Ta zbrodnia nigdy nie została ukarana –powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Kielczanie upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach podkreśliła również rolę młodzieży w kultywowaniu pamięci o historii Polski. – Chciałabym, by młodzież wychodząc z tego symbolicznego wzgórza potrafiła odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest pamięć i po co uczestniczyłem dziś w tym marszu? Czy było to jedynie przejście przez ulice miasta, bo takie było polecenie nauczycieli? Czy może zrodziła się w mojej głowie refleksja, że jestem w jakimś stopniu spadkobiercom historii Polski? Dziś w wasze ręce składamy pamięć o wydarzeniach sprzed 78 lat – zwróciła się do kieleckiej młodzieży doktor Dorota Koczwańska-Kalita.
Podobnego zdania była Anna Łakomiec. – Serce raduje się na widok młodzieży, która licznie przybyła. Jest ona przyszłością naszego narodu. To oni poniosą po nas pałeczkę naszej historii, tworząc łańcuch pokoleń. Pamiętajcie – mówcie prawdę do Zbrodni Katyńskiej, w katyńskich dołach próbowano zakopać pamięć – mówiła prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”.
W pochodzie wzięły również udział członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD.

Marsz jest jedną z inicjatyw organizowanych dla upamiętnienia oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 roku. Organizatorami V Kieleckiego Marszu Katyńskiego była Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie