Kielczanin Bartosz Szkoła zdobył Puchar Polski w narciarstwie alpejskim

Dorota Kułaga
Bartosz Szkoła na trasie ostatnich zawodów Pucharu Polski, które zapewniły mu zwycięstwo w całym cyklu. Iwona Toporowska
Historyczny sukces odniósł 14-letni kielczanin Bartosz Szkoła. Zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim.

Uczeń Gimnazjum 16 na osiedlu Barwinek w Kielcach rywalizował w kategorii junior C. Zwyciężył w klasyfikacji cyklu 2015/2016. W sumie na poszczególnych zawodach 4 razy wywalczył „złoto”, raz „srebro”, 3 razy „brąz”. W sumie zgromadził 800 punktów, drugi był Błażej Budz - 725 punktów, a trzeci Bartłomiej Sanetra - 692 punkty.
- O zwycięstwie Bartka w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski zadecydowały ostatnie zawody, które odbyły się w miejscowości Suche. Bartek świetnie poradził sobie w drugim przejeździe i zapewnił wygraną w całym cyklu. Bardzo się cieszymy z tego sukcesu, jesteśmy dumni z syna - mówiła nam Aneta Szkoła, mama Bartka.

W tym sezonie wywalczył też srebrny medal w Mistrzostwach Polski w slalomie gigancie. Został również powołany do reprezentacji Polski. Wziął udział w 55. Trofeo Topolino SCI we Włoszech. Są to najbardziej prestiżowe zawody dla młodzieży z całego świata, nieoficjalne mistrzostwa świata, na które jadą dwie najlepsze osoby w grupie z kraju. W sumie w czterech grupach rywalizowało 300 osób. Bartek startował w grupie do 14 lat. W gigancie zajął 20. miejsce, a w slalomie został sklasyfikowany na 29 pozycji. Polskę reprezentował także na zawodach Skiinterkriterium Ricky Czechy - był szósty w slalomie i dziesiąty w gigancie.
Bartek mieszka w Kielcach, obecnie reprezentuje Uczniowski Klub Sportowy Mitanski Zakopane. Trenuje pod okiem Wojciecha Mitana. Jego pierwszym klubem był UKS 28 Kielce.