Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleccy radni też chcą walczyć z mową nienawiści. Przygotowali program [WIDEO]

MAT
Mateusz Kołodziej
Radni Rady Miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali program, który ma wyeliminować z kieleckich szkół mowę nienawiści. Przygotowany przez nich program mają przedłożyć prezydentowi Kielc, Bogdanowi Wencie.

Przypomnijmy, że kilka dni temu prezydent Kielc Bogdan Wenta poinformował, że po feriach zimowych, w kieleckich szkołach zaczną odbywać się specjalne lekcje przeciwko mowie nienawiści. Mają w nich uczestniczyć także adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. - Cieszymy się i dziękujemy prezydentowi Wencie, że w tak trudnym ostatnio czasie zareagował na apele o przeciwdziałaniu mowie nienawiści. Jego pomysł o wprowadzenie w szkołach specjalnych lekcji dla dzieci i młodzieży chcemy jednak poszerzyć - mówi radna Katarzyna Zapała dodając, że cały program, który przygotowali trafi na biurko prezydenta Wenty w czwartek 24 stycznia. - Pracowaliśmy nad programem wykorzystując doświadczenie i wiedzę niektórych samorządów, na przykład Częstochowy, Łodzi, Warszawy, czy Poznania i Krakowa

- Przejrzeliśmy wiele materiałów, między innymi Helsińskiej Fundacji Praw człowieka, kontaktowaliśmy się też z Ministerstwem Edukacji, które wprowadziło już taki program w słowackich szkołach - Te lekcje, które wprowadza miasto Kielce są oczywiście potrzebne, ale będzie to jedynie gaszenie pożaru, musimy skupić się na prawdziwym problemie, jaki mamy w naszym społeczeństwie - mówi radny Michał Braun. Co więc on i jego koledzy radni proponują? - Chcemy wprowadzić ankiety dla nauczycieli, uczniów, ale także rodziców. Na podstawie tych ankiet będziemy wiedzieli, jaka skala problemu jest w poszczególnych szkołach oraz dopasować działania do poszczególnych szkół, czy części miasta. Na podstawie tych ankiet szkolnych powinna też powstać jedna miejska strategia działania przeciw mowie nienawiści. Osobą odpowiedzialną za realizację takiej miejskiej strategii mógłby być natomiast nowy pełnomocnik do spraw równego traktowania. Takich pełnomocników powołuje się w niektórych miasta w Polsce, można też powołać go w Kielcach - uważa Michał Braun. Radni chcą też wprowadzić profesjonalne szkolenia dla nauczycieli, którzy mają prowadzić zajęcia przeciwko mowie nienawiści. - Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy mówią, że mają zbyt mało czasu i za małe kompetencje, żeby przygotować się i przeprowadzić lekcje o mowie nienawiści - dodaje Braun.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Śmierć Pawła Adamowicza jednoczy kraj, Polacy mówią "Stop Przemocy!"

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie