Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecka biblioteka z super oprogramowaniem! Zobacz jakie daje możliwości [WIDEO]

Lidia Cichocka
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach jest jedną z czterech w Polsce z najnowocześniejszym oprogramowaniem Alma i przeglądarką Primo. Z takich samych korzystają też biblioteki uczelni typu Oxford, Cambridge czy Princeton. Symboliczne uruchomił nowy system dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski.

- Dzięki temu oprogramowaniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna ma dostęp do katalogów Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, a także 2,5 tysiąca bibliotek w Polsce – mówił dyrektor Makowski podkreślając, że korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań Polska jest w awangardzie bibliotekarstwa.

Nowy system ma wiele zalet zarówno dla instytucji, jak i czytelników. Ci ostatni, oprócz możliwości sięgania do zbiorów wymienionych placówek, będą dostawać powiadomienia o kończącym się okresie wypożyczenia, będą mogli go internetowo przedłużyć (trzykrotnie). Dzięki geolokalizacji łatwo dowiedzą się gdzie najbliżej znajduje się poszukiwana pozycja, a w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej dowiedzą się jaka jest kolejka oczekujących na dany tytuł, będą mogli go zarezerwować.

Dla biblioteki funkcjonowanie w systemie to nie tylko dostęp do bazy danych, ale także aktywne korzystanie z niej. - Projekt e-usługa Omnis oznacza połączenie wszystkiego – z jednego punktu mamy dostęp do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty wydawniczej, ale także trzy pozostałe placówki mają dostęp do naszych danych – mówi dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Andrzej Dąbrowski.

- Teraz dzięki oprogramowaniu Alma nasze dane będą przechowywane w chmurze. Nam odejdą koszty utrzymania i obsługi serwerów, bo za obsługę Almy i przeglądarki płaci Biblioteka Narodowa. Alma pozwala też na tworzenie dowolnych rejestrów dzięki czemu mamy informację o wykorzystaniu zbiorów, a na przykład tworząc profile czytelników wiemy jakie grupy korzystają z biblioteki, przykładowo uczniowie lub emeryci i do nich możemy dostosowywać zakupy.

Prace nad wdrożeniem nowego systemu w Kielcach trwały od wiosny tego roku (Biblioteka Narodowa pracuje na nim od grudnia 2018 roku). Kielecka biblioteka została wybrana do programu w efekcie konkursu – Biblioteka Narodowa uznała, że wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie jest placówką z największym potencjałem ludzkim, będzie w stanie wykorzystać tę szansę na rozwój. W przyszłości planowane jest podłączenie do sieci kolejnych polskich bibliotek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie