Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecka Pasiionata robi furorę

Iwona ROJEK
Zespół Pasiionata zachwycił publiczność wykonaniem romskich tańców i pieśni.
Zespół Pasiionata zachwycił publiczność wykonaniem romskich tańców i pieśni. Łukasz Zarzycki
- Jesteście lepsi od "Tańca z gwiazdami" od zespołu Don Wasyla, trzeba was promować nie tylko w Kielcach, ale i w Europie - chwaliła koncert grupy "Pasiionata" poświęcony kulturze romskiej Aurelia Osobińska, przewodnicząca rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej "Wichrowe Wzgórze. - Jesteście zjawiskiem.

Z gratulacjami i kwiatami ruszyli też Stanisław Barycki, wójt gminy Sitkówka Nowiny i przedstawiciele władz Kielc. Uśmiechnięty Wójt Barycki przez cały żywiołowy pokaz robił zdjęcia.

Występ zespołu "Pasiionata", działający przy klubie Seniora przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego zatytułowany "Bawmy się, a ty Cyganie graj nam, szczerze graj" zachwycił wszystkich. Przy dźwiękach cygańskiej muzyki, brawurowo wykonanych tańcach i urzekającym śpiewie publiczność szalała, tańczyła, klaskała, śpiewała razem z artystami. - Jestem szczęśliwy, że mam u siebie taki zespół, to nasza duma - mówił kierownik Marcin Wójcik. A w czasie świetnie przygotowanej prezentacji można było też zdobyć wiedzę na temat życia i zwyczajów Romów.

Kochają śpiew i taniec

- Rom czy Cygan? - Zdecydowanie Cygan - odpowie przedstawiciel tego narodu. Rom to nazwa własna nadana przez samych Cyganów i oznacza żonatego mężczyznę. Ale nie istotne czy Rom czy Cygan, ważne, że człowiek, bez względu na nazwę czy pochodzenie. Tymi słowami zapowiedziała przepiękny występ Krystyna Rołowska, członkini klubu i zespołu. Z prezentacji przeplatanej świetnie dobranymi utworami można się było dowiedzieć, że naród cygański wywodzi się z Indii, w XV wieku część osób osiedliła się w Polsce, Cyganie nie mają własnego państwa. Obecnie Romowie zamieszkują 6 kontynentów, naród osłania nimb tajemniczości, to grupa hermetyczna, nikt z zewnątrz nie wie o czym rozmawiają.

Dorota Iwańska i Bożena Fijałkowska prowadzące od 4 lat ten niesamowity zespół zdradziła, że każda solistka sama zaprojektowała i wykonała swoją cygańską suknię. - Nad każdym przedstawieniem pracujemy rok, to nasza czwarta prezentacja - mówiła pani Bożena. - Mamy 10 pań i dwóch panów, dają z siebie wszystko. Dekoracje wykonał Waldemar Dobromirski.

Zmysłowe tanga, czardasze, sentymentalne pieśni o miłości i szczęściu pobudziły wszystkich do refleksji także nad Romami. - Pochodzenie kart cygańskich do dziś owiane jest tajemnicą - mówiła prowadząca imprezę. - Bardzo ważna dla Cyganów jest rodzina, kobiety wychodzą za mąż w wieku 13, 14 lat, a mężczyźni 15, 16 lat. W cygańskim salonie nie ma miejsca na telewizor, stoi często w przedpokoju, bo w salonie siedzi się z rodziną i rozmawia. Cyganie bardzo lubią ostre potrawy, przepadają za rosołem, które zawsze przygotowują kobiety. Uwielbiają śpiew i taniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie