[galeria_glowna]

Katarzyna Wójcik, 17-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego zdobyła nagrode za najlepszy debiut za film "Jan Rybkowski. Pro Memoria".
(fot. Aleksander Piekarski)
Jaki był tegoroczny NURT? Różnorodny jednak jak mówi Maria Malatyńska szefująca jury oceniającemu 33 filmy trudno było wybrać pięć tytułów, które by wstrząsnęły.
- Nie ze względu na niski poziom, ale brak waloru odkrywczości - wyjaśnia Malatyńska. - Dlatego po długiej dyskusji wybraliśmy "W stronę ducha" będący swoistym testamentem wybitnego reżysera Jerzego Jarockiego. Zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Teatrze Starym w Krakowie, z którym Jarocki też był związany niesie on przesłanie istnienia sztuki i teatru.
Jego autor Krzysztof Rzączyński z Warszawy realizował obraz starając się pokazać warsztat pracy znanego reżysera.
- Pan Jerzy zdążył go zobaczyć i przyjął dobrze - mówi reżyser.- Film pokazuje nie tylko pracę, ale także wewnętrzny świat Jarockiego, jego zmagania się bogiem. To dotknięcie metafizyki sprawiło, że film nosi taki właśnie tytuł.
W dniu pogrzebu Jerzego Jarockiego "W stronę ducha" pokazał Program 1 Telewizji Polskiej o godzinie 2.40 w nocy. Czy nagroda prezesa Telewizji Polskiej Juliusza Brauna czyli Złoty NURT to zmieni i film obejrzą widzowie w bardziej odpowiedniej porze?
Publiczność głosująca po każdym bloku filmowym była jednogłośna - najwięcej osób zagłosowało na "W imię syna - historię zza żelaznej kurtyny". Reżyserem tego obrazu jest związana z Kielcami Rosalia Romaniec. - To mój powrót po 20 latach do rodzinnego miasta i taka miła niespodzianka - mówiła zaskoczona nagrodą za swój pierwszy film dokumentalny. - Ten film jest ważny dla mnie i mojej rodziny. Opowiada historię, o której do tej pory tylko szeptano, bo zarówno rodzina w Polsce jak i w Niemczech była zastraszona. To co przydarzyło się wujowi - kradzież jego tożsamości, którą posługiwał się polski szpieg udający krewnego pokazuje jakimi metodami posługiwał się ten system i służby specjalne.
Brązowy NURT, nagrodę dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury otrzymał film "Kwatera «Ł»" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego z Warszawy, Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla filmu "Nic się nie stało" w reżyserii Krystyny Rachwał.
Nagroda Specjalna kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej dla najbardziej obiecującego debiutanta dla filmu "Jan Rybkowski. Pro Memoria" w reżyserii Katarzyny Wójcik, 17-latki z Ostrowca Świętokrzyskiego, nagrodę przyznał jej także dyrektor festiwalu Krzysztof Miklaszewski.
Radio Kielce nagrodę za to, czego nie widać czyli artyzm dźwięku w formie dokumentalnej przyznało filmowi "Głosy" w reżyserii Konrada Szołajskiego. Tan film nagrodziło także Studenckie Koło Naukowe Przyjaciół Teatru i Filmu.
Kino Moskwa nagradzające film promujący region wybrało "Miłość w czasach wyklętych" w reżyserii Sławomira Mazura z Kielc, Komisja artystyczna wyróżniła film "Aktor odnaleziony. Marian Dziędziel" w reżyserii Marty Węgiel.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?