Kielecki Klub Seniora wyremontował jacht dla...

  Kielecki Klub Seniora wyremontował jacht dla niepełnosprawnych. Nazwano go na cześć Anny Sowy

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kielecki Klub Seniora wyremontował jacht dla niepełnosprawnych. Nazwano go na cześć Anny Sowy
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  W czwartek nad kieleckim zalewem w obecności Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc i Marka Sceliny, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie imieniem „Ania” nazwano jacht, na cześć nieżyjącej Anny Sowy, byłego pełnomocnika prezydenta do spraw niepełnosprawnych. Łódka została wyremontowana przez członków Klubu Seniora przy ulicy Świętego Stanisława Kostki. Jej matką chrzestną została Małgorzata Lubawska.  W wydarzeniu wzięły udział niepełnosprawne dzieci, seniorzy, senator Krzysztof Słoń i wielu mieszkańców Kielc.

  - To pierwszy taki nowatorski pomysł w Polsce, żeby ze starej skorupy zrobić takie piękne cacko, które będzie służyło seniorom, a także niepełnosprawnym dzieciom – mówił Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
  – Jestem bardzo zadowolony z tego, że ten projekt aktywizacji poprzez zaangażowanie seniorów w takie ciekawe, inne od znanych do tej pory zajęciach przypadł do gustu wszystkim. Chętni będą mogli wziąć udział w kursach żeglarskich, pozostali popływać po kieleckim zalewie czy Cedzynie.

  Piotr Chałupka, kierownik Klubu dodał, że na wiosnę rozpocznie się druga część projektu, czyli nauka sterowania, opanowania strachu przed pływaniem, co będzie miało przede wszystkim na celu zorganizowanie ciekawego czasu seniorom i dzieciom niepełnosprawnym, które zwykle nie mają takich możliwości. Senator Krzysztof Słoń powiedział, że nawet za grobu Ania Sowa łamie stereotypy i bariery.


  Na matkę chrzestną jachtu zgromadzeni zgodnie wybrali Małgorzatę Lubawską – żonę prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, która „ochrzciła” łódkę szampanem.

  Bardzo zadowolona z pomysłu remontu jachtu była Joanna Błońska, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego przy ulicy Chęcińskiej i niepełnosprawni podopieczni, którzy już od samego rana przygotowywali się do rejsu, zrobili sobie czapki i kamizelki.

  Prezydent Wojciech Lubawski dodał, że wraz z żoną bardzo cenili pracę Anny Sowy, która na pewno byłaby szczęśliwa, gdyby doczekała tej chwili.


  Sporo pracy

  - Remontowanie jachtu „Orion” to była dość ciężka praca - mówi Adam Błoniarz, z zawodu aktor lalkarz, z zamiłowania żeglarz. – Trzeba było wszystko wyszpachlować, pomalować, olinować, założyć stery, maszty, wyremontować wnętrze. W swoim życiu już remontowałem jachty, stąd moje duże doświadczenie i zamiłowanie do tego typu pracy. Z pomocą współpracownika Ryszarda Sowy, który z kolei jest masażystą, modelarzem i miłośnikiem fotografii, daliśmy radę. Regularnie przychodzili pomagać nam seniorzy Tadeusz Kuczyński, Mirosław Kuśmierz, wiele innych osób, panie z Klubu cały czas nas dopingowały i teraz wszyscy czujemy ogromną satysfakcję z efektu naszej pracy. Cegiełkę do naszej pracy dołożył też Andrzej Kosmala prowadzący szkółkę żeglarską nad kieleckim zalewem.

  -Moja żona na pewno byłaby wzruszona, gdyby widziała, że takim jachtem mogą pływać osoby niepełnosprawne – powiedział podczas nadania imienia łodzi Ryszard Sowa. – Dobroć wielu ludzi tu obecnych sprawiła, że to jej marzenie urzeczywistniło się.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.