Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Obszar Metropolitalny powiększył się o dwie gminy

/ATA/
We wtorek przyjęto do Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego gminy Chmielnik i Mniów. Wójt Mniowa, Leonard Świerczyński przyznał, że liczy na zacieśnienie kontaktów z Kielcami a na początek na poprawienie komunikacji z Kielcami.

Ile ich jest?

Ile ich jest?

Kielecki Obszar Metropolitalny działa od 26 sierpnia 2005 roku. Wówczas weszło do niego 11 gmin: Chęciny, Daleszyce, Górno, Kielce, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk. W grudniu 2007 roku przystąpiła gmina Kije. Po włączeniu Mniowa i Chmielnika obszar liczy 15 gmin.
Zgodnie z Deklaracją Współpracy, gminy tworzące Kielecki Obszar Metropolitalny uznają konieczność współpracy na rzecz jego rozwoju, w szczególności w zakresie wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych oraz wskazują na konieczność zapisywania takich przedsięwzięć w strategiach gminnych. Ponadto sygnatariusze deklaracji uważają za konieczne wpisanie Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego do krajowych i wojewódzkich dokumentów strategicznych i programowych.

- Do tej pory nasze kontakty były luźne, choć do miasta mamy zaledwie 20 kilometrów. Wkrótce po oddaniu drogi S74 do Kielce będzie się jechało dosłownie 5 minut - mówi. - Wcześniej przez lata byliśmy bardziej związani z Końskimi, ale po zmianach administracyjnych bliżej nam do Kielc. Aż 90 procent spraw nasi mieszkańcy załatwiają w mieście. Tutaj większość pracuje i chodzi do szkoły, a komunikacja jest bardzo słaba. Działają tylko komercyjne busy. Liczymy, że na początek współpracy pojawi się normalna miejska komunikacja.

Kielce i Chmielnik połączyła przede wszystkim sprawa budowy lotniska w Obicach. - Oczekujemy, że będziemy partnerami dla prezydenta Kielc, mamy wspólne interesy, powstanie lotniska. Dwie trzecie terenu leży w granicach naszej gminy - przypomniał burmistrz Chmielnika, Jarosław Zatorski. - Mam pełne zaufanie do prezydenta, liczę na jego odważne pomysły.

A prezydent Kielc Wojciech Lubawski uważa, że pole do współpracy i oferta dla gmin jest bardzo duża.
- To, że nowe gminy chcą przystąpić do Obszaru Metropolitalnego pokazuje, że się rozwijamy a ta inicjatywa ma sens. Budujemy Kielecki Inkubator Przedsiębiorczości, jest w nim miejsce także dla przedsiębiorców z gmin. Warto skorzystać z oferty, bo daje ona ulgi w podatkach i szeroką pomoc. Druga płaszczyzna współpracy to dzieci. Zadbanie o nie to wspólna sprawa. Chcemy zaprosić gminy do organizacji wspólnych imprez, mogą się odbywać u nas, ale także w gminach - dodał prezydent.

Dodał, że także unijne programy pomocowe to ważne pole do współpracy. - Są projekty, które wymagają współpracy kilku czy kilkunastu gmin. Unia bardzo chętnie fasuje takie pomysły. Jesteśmy gotowi pomagać gminom w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy. Nasz Wydział Projektów Strukturalnych jest otwarty, proszę przychodzić jak do siebie - mówił prezydent.
Co gminy zyskały na dotychczasowej współpracy? - Namacalnych efektów nie ma, ale mimo tego jesteśmy zadowoleni z obecności w Obszarze Metropolitalnym. Ważne sprawy dla Kielc i okolicznych gmin są omawiane z naszym udziałem, nasz interes jest również brany pod uwagę, nie tylko miasta. Kwitnie współpraca między placówkami oświatowymi. Dzieci i młodzież utrzymują kontakty. To też bardzo ważne - informuje Maciej Lubecki, wójt Miedzianej Góry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie