Kielecki Obszar Metropolitalny powiększył się o dwie gminy

  Kielecki Obszar Metropolitalny powiększył się o dwie gminy

  /ATA/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  We wtorek przyjęto do Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego gminy Chmielnik i Mniów. Wójt Mniowa, Leonard Świerczyński przyznał, że liczy na zacieśnienie kontaktów z Kielcami a na początek na poprawienie komunikacji z Kielcami.

  Ile ich jest?

  Ile ich jest?


  Kielecki Obszar Metropolitalny działa od 26 sierpnia 2005 roku. Wówczas weszło do niego 11 gmin: Chęciny, Daleszyce, Górno, Kielce, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka Nowiny, Strawczyn, Zagnańsk. W grudniu 2007 roku przystąpiła gmina Kije. Po włączeniu Mniowa i Chmielnika obszar liczy 15 gmin.
  Zgodnie z Deklaracją Współpracy, gminy tworzące Kielecki Obszar Metropolitalny uznają konieczność współpracy na rzecz jego rozwoju, w szczególności w zakresie wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych oraz wskazują na konieczność zapisywania takich przedsięwzięć w strategiach gminnych. Ponadto sygnatariusze deklaracji uważają za konieczne wpisanie Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego do krajowych i wojewódzkich dokumentów strategicznych i programowych.  - Do tej pory nasze kontakty były luźne, choć do miasta mamy zaledwie 20 kilometrów.
  Wkrótce po oddaniu drogi S74 do Kielce będzie się jechało dosłownie 5 minut - mówi. - Wcześniej przez lata byliśmy bardziej związani z Końskimi, ale po zmianach administracyjnych bliżej nam do Kielc. Aż 90 procent spraw nasi mieszkańcy załatwiają w mieście. Tutaj większość pracuje i chodzi do szkoły, a komunikacja jest bardzo słaba. Działają tylko komercyjne busy. Liczymy, że na początek współpracy pojawi się normalna miejska komunikacja.

  Kielce i Chmielnik połączyła przede wszystkim sprawa budowy lotniska w Obicach. - Oczekujemy, że będziemy partnerami dla prezydenta Kielc, mamy wspólne interesy, powstanie lotniska. Dwie trzecie terenu leży w granicach naszej gminy - przypomniał burmistrz Chmielnika, Jarosław Zatorski. - Mam pełne zaufanie do prezydenta, liczę na jego odważne pomysły.

  A prezydent Kielc Wojciech Lubawski uważa, że pole do współpracy i oferta dla gmin jest bardzo duża.
  - To, że nowe gminy chcą przystąpić do Obszaru Metropolitalnego pokazuje, że się rozwijamy a ta inicjatywa ma sens. Budujemy Kielecki Inkubator Przedsiębiorczości, jest w nim miejsce także dla przedsiębiorców z gmin. Warto skorzystać z oferty, bo daje ona ulgi w podatkach i szeroką pomoc. Druga płaszczyzna współpracy to dzieci. Zadbanie o nie to wspólna sprawa. Chcemy zaprosić gminy do organizacji wspólnych imprez, mogą się odbywać u nas, ale także w gminach - dodał prezydent.

  Dodał, że także unijne programy pomocowe to ważne pole do współpracy. - Są projekty, które wymagają współpracy kilku czy kilkunastu gmin. Unia bardzo chętnie fasuje takie pomysły. Jesteśmy gotowi pomagać gminom w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy. Nasz Wydział Projektów Strukturalnych jest otwarty, proszę przychodzić jak do siebie - mówił prezydent.
  Co gminy zyskały na dotychczasowej współpracy? - Namacalnych efektów nie ma, ale mimo tego jesteśmy zadowoleni z obecności w Obszarze Metropolitalnym. Ważne sprawy dla Kielc i okolicznych gmin są omawiane z naszym udziałem, nasz interes jest również brany pod uwagę, nie tylko miasta. Kwitnie współpraca między placówkami oświatowymi. Dzieci i młodzież utrzymują kontakty. To też bardzo ważne - informuje Maciej Lubecki, wójt Miedzianej Góry.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018