Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielecki Rower Miejski właśnie wystartował. Mieszkańcy i goście mogą korzystać z 250 rowerów. Zobacz jak je wypożyczyć

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Od wtorku, 18 października do końca listopada mieszkańcy Kielc i goście miasta mogą korzystać z 250 rowerów – 210 klasycznych, 25 elektrycznych, 10 typu cargo i 5 tandemów. Pierwsze pół godziny wypożyczenia roweru klasycznego kosztuje złotówkę, za pół godziny jazdy elektrykiem zapłacimy 1,5 złotego, a za cargo i tandem – 2 złote. O tym, w jaki sposób korzystać z roweru miejskiego i jak go wypożyczyć, mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, Przemysław Chmiel.

Rowery miejskie w Kielcach właśnie wystartowały. Jak z nich korzystać? To bardzo proste

Kielecki Rower Miejski, czyli Miejska Wypożyczalnia Rowerów, we wtorek 18 października została uruchomiona. W 55 z 57 wszystkich stacji rozlokowanych na terenie miasta, pojawiło się łącznie 250 rowerów, z których do końca listopada, mogą korzystać zarówno mieszkańcy Kielc, jak i przyjeżdżający do miasta goście.

Jak zapowiada miasto, najbliższe tygodnie zostaną wykorzystane na przetestowanie i sprawdzenie całego systemu.

O wprowadzeniu rowerów miejskich już pisaliśmy
Czytaj także: Rowery miejskie w Kielcach od wtorku, 18 października. Na jakich zasadach? Zobaczcie zdjęcia i wideo

O tym, w jaki sposób korzystać z Kieleckiego Roweru Miejskiego, mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, Przemysław Chmiel:

- Jest to banalnie proste. Ściągamy bezpłatną aplikację Roovie, która jest dostępna zarówno w sklepie Google Play jak i Apple Store. Uruchamiamy ją i przechodzimy proces rejestracji. Tu znajdują się dane użytkownika, portfel, czyli tak zwana "wirtualna portmonetka". Podchodzimy do roweru, który chcemy wypożyczyć, klikamy odblokuj, najeżdżamy na (skanujemy – red.) kod QR, który znajduje się w dwóch miejscach – na kierownicy bądź z tyłu na loku i już mamy rower odblokowany. Wsiadamy i jedziemy. Kiedy chcemy zakończyć przejazd, cała czynność ogranicza się do tego, że zostawiamy rower - najlepiej oczywiście na stacji, która jest wyznaczona - odkładamy go na nóżkę i zamykamy zawór. W ten sposób zakończyliśmy przejazd – opisywał krok po kroku, dyrektor Przemysław Chmiel.

Jak zapłacić za korzystanie z roweru miejskiego?
- Opłaty pobierane są automatycznie z naszego konta. W procesie rejestracji możemy podczepić kartę kredytową lub płatniczą bądź zasilić bezpośrednio konto - wirtualną portmonetkę, która jest w aplikacji. Opłaty nie są wysokie. Biorąc pod uwagę, że pół godziny kosztuje złotówkę, myślę że każdy kielczanin wybierze ten środek transportu jako alternatywę dla samochodu bądź innych środków komunikacji.

Rower możemy wypożyczyć także bez zainstalowanej aplikacji mobilnej. Informacje na ten temat również znajdziemy na wyznaczonych stacjach.

Stacje fizyczne i wirtualne
W Kielcach powstało 57 stacji. Te fizyczne są wyposażone w stojaki rowerowe, a trzy stacje główne zlokalizowane na Rynku i w pobliżu dworców PKP i PKS dodatkowo w duże totemy informacyjne z mapą Kielc i najważniejszymi obiektami wartymi odwiedzenia.

Strefy, gdzie możemy zostawić rower zostały oznaczane przez geolokalizacje. Znajdują się przy nich totemy między innymi z instrukcją jak korzystać z wypożyczalni.

Koszty wypożyczenia jednośladów

  • Rower klasyczny: pierwsze pół godziny 1 złotych, drugie pół godziny 1 złotych, druga godzina jazdy 2 złote, trzecia godzina 3 złote, czwarta i każda następna 4 złote.
  • Elektryk: pierwsze pół godziny 1,5 złotych, drugie pół godziny 1,5 złotych, druga godzina jazdy 3 złote, trzecia godzina 4,5 złotych, czwarta i następne 5 złotych.
  • Cargo i tandem: pierwsze pół godziny 2 złote, drugie pół godziny 2 złote, druga godzina 4 złote, trzecia godzina 6 złotych, czwarta i następna 8 złotych.
  • Pozostawienie roweru poza strefą stacji: 10 złotych.
  • Abonament miesięczny na 50 godzin (100 minut dziennie): 40 złotych.
  • Posiadacze aplikacji "Miejska Karta Kielce" mogą liczyć na 50 % zniżki na wszystkie powyższe ceny.

Były opóźnienia
Stworzeniem Miejskiej Wypożyczalni Rowerów zajmowało się konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee Polska S.A. Termin realizacji umowy przypadał na 27 czerwca bieżącego roku. Nie został on dotrzymany z powodu opóźnienia w dostawie komponentów elektronicznych (półprzewodników) niezbędnych do sterowania systemem wypożyczania. W związku z tym Miasto Kielce podjęło decyzję o skorzystaniu z zapisu dotyczącego kar umownych za niewywiązanie się w terminie z realizacji umowy i począwszy od dnia 28 czerwca naliczało kary za każdy dzień zwłoki.

Łączny koszt projektu wypożyczalni roweru miejskiego to 3 687 884,40 złote, z czego na etap I czyli zakup rowerów przypada 2 878 544,44 złote, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (85 %) i budżetu państwa (prawie 5%), na etap drugi, czyli obsługę roweru przez 4 lata, przypada kwota 809 340 złotych (czyli około 200 tysięcy rocznie) i te środki nie są refundowane.

Kielecki Rower Miejski
Miejska Wypożyczalnia Rowerów jest realizowana w ramach projektu pod nazwą "Kielecki Rower Miejski" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Działania 3.4 Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej, Osi priorytetowej 3 Efektywna i zielona energia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto