Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki sąd uniewinnił osoby oskarżone o zdewastowanie pomnika w Rząbcu

Tomasz Trepka
Nieistniejący już dziś pomnik w Rząbcu.
Nieistniejący już dziś pomnik w Rząbcu.
Trzej oskarżeni zanim dokonali oblania pomnika czerwoną farbą podejmowali legalne próby jego usunięcia, sam napis na nim widniejący był kontrowersyjny, a oblanie farbą nie naruszało konstrukcji monumentu. Tak brzmiała argumentacja kieleckiego sądu. – Po wielu latach walka o Rząbiec została wygrana – nie kryli satysfakcji przedstawiciele środowisk narodowych.

Apelację od wyroku pierwszej instancji złożyło Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, które zajmowało się pomnikiem.

„Wyroki Sądu Rejonowego we Włoszczowie oraz Sądu Okręgowego w Kielcach potwierdzają, że  oblanie farbą komunistycznego pomnika propagującego system totalitarny oraz przekłamującego polską historię nie jest przestępstwem. Mało brakowało, a trójka młodych patriotów zostałaby skazana za czyn, który, zdaniem prawników Ordo Iuris, nie mógł zostać uznany za przestępstwo. Jak słusznie stwierdził sąd – motywacja oraz pobudki, którymi się kierowali oblewając farbą komunistyczny pomnik – zasługują na pozytywną ocenę” – skomentował na stronie ordoiuris.pl mecenas Maciej Kryczka, jeden z obrońców oskarżonych.
W obronę oskarżonych zaangażowali się znani historycy – profesorowie Wojciech Roszkowski i Jan Żaryn oraz Leszek Żebrowski. Petycję w sprawie ich uniewinnienia podpisało prawie 14 tysięcy osób.

Przypomnijmy, że oblanie pomnika miało miejsce we wrześniu 2017 roku. Monument od kilku lat wywoływał duże kontrowersje. W 2014 roku pojawił się nawet pomysł jego rozebrania. Postulowała o to między innymi Rada Pamięci Walk i Męczeństwa. Uzasadniono, że napis umieszczony na tablicy gloryfikuje komunistyczną Armię Ludową. Koncepcja usunięcia pomnika nie zyskała jednak aprobaty mieszkańców wsi. Regularnie, raz do roku odbywały się pod nim uroczystości upamiętniające wydarzenia z września 1944 roku. Inicjatorem powstania pomnika w Rząbcu był Zarząd Koła Miejsko-Gminnego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację we Włoszczowie – jedynego aprobowanego przez komunistyczne władze w Polsce stowarzyszenia kombatanckiego.

Negatywną ocenę tablicy wydało również Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Inskrypcja była bowiem sprzeczna z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną. Ostatecznie, decyzją przedstawicieli Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, właścicieli działki na którym się znajduje oraz przedstawicieli sołectwa w kwietniu 2018 roku rozebrano istniejący od 1952 roku pomnik.

Monument upamiętniał wydarzenia z września 1944 roku. Doszło wówczas do starcia żołnierzy sformowanej kilka tygodni wcześniej, Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych z oddziałami Armii Ludowej oraz sowieckimi grupami dywersyjnymi. Kilka godzin po zakończeniu bitwy, przed wymarszem wybuchł bunt sprowokowany przez sowieckich partyzantów, chcących uciec z niewoli. "Został on z całą bezwzględnością ugaszony. Straty własne w czasie tłumienia buntu: Dwóch ciężko rannych (zmarli), trzech ciężko rannych. Straty nieprzyjaciela: 67 zabitych [na tablicy upamiętniającej wspominano 74 zabitych – redakcja] – zapisano w Kronice Brygady. Śmierć ponieśli wyłącznie Rosjanie, jeńców polskich puszczono wolno. Nie można wykluczyć, że część z sowieckich dywersantów została rozstrzelana już po stłumieniu buntu – jako przykład bezkompromisowości w walce z drugim okupantem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie