Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie kino FENOMEN zaprasza na nowości filmowe „Szarlatan” i „Niedosyt” (wideo, zdjęcia)

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Program kieleckiego kina Fenomen od piątku, 9 października, do czwartku, 15 października

„Szarlatan” Czechy/Irlandia/Polska/Słowacja, dozwolony od lat 15, dramat, piątek – godziny 16, 20, sobota – godziny 18, 2.10, niedziela – godziny 16.15, 20.15, poniedziałek – godziny 16, 18.10. Najnowszy film Agnieszki Holland. Choć akcja rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

„Niedosyt” Francja/USA, dozwolony od lat 15, dramat, piątek - godzina 18.15, sobota – godzina 16, niedziela – godzina 18.30, poniedziałek – godzina 20.15. Hunter (Haley Bennett) ma przystojnego męża, wielki dom, bajecznie bogatych teściów i wyniki badań jednoznacznie wskazujące na to, że w jej ciele zaczyna rozwijać się dziecko. Zamknięta w swojej złotej klatce dziewczyna poddaje się całkowicie woli rodziny, która przejmuje coraz większą kontrolę nad jej życiem. Hunter wykształca w sobie nietypowy mechanizm obronny: nieodpartą potrzebę połykania drobnych przedmiotów, takich jak szklane kulki czy pinezki i inne znalezione w zakamarkach domu rzeczy. Pozornie idealny świat zaczyna rozpadać się na kawałki.

„Waleczne rybki” USA, bez ograniczeń, dubbing, animowany, niedziela – godzina 11. Dzielna papugoryba Alex z pomocą przyjaciół rusza na ratunek, aby powstrzymać wyciek ropy i uchronić ocean przed katastrofą. Alex przez całe życie marzył o zostaniu super bohaterem. Niespodziewanie dostaje swoją szansę, gdy w pobliżu jego rafy koralowej pojawia się tajemnicza czarna substancja. Aleks i jego dzielni kumple – konik morski Christin i rozdymka Ed podejmują decyzję o opuszczeniu rafy by stawić czoła zagrożeniu i ocalić swój dom.

„Nadzieja” Norwegia, dozwolony od lat 15, dramat psychologiczny, niedziela – godzina 14. Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia? Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych. Ich małżeństwo przetrwało głównie ze względu na dzieci. Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.

„Chasing Balance” Hiszpania, dozwolony od lat 15, dokumentalny, wtorek – godzina 18 – spotkanie z filmem górskim. La Pedriza to imponujący granitowy masyw niedaleko Madrytu. Istnieją tam tysiące dróg wspinaczkowych. To jedno z najlepszych miejsc na świecie do wspinania w tarciowych płytach. Wśród specjalistów od płyt są tacy, którzy mogą się pochwalić przejściem dróg 8b bez chwytów. Jest to unikalny styl wspinaczki, w którym równowaga, praca nóg i odporność psychiczna są ważniejsze niż siła fizyczna.

„Babyteeth” Australia/USA, dozwolony od lat 15, komedia/dramat, środa – godzina 18. Poważnie chora nastolatka Milla (Eliza Scanlen) zakochuje się w drobnym handlarzu narkotyków Mojżeszu (Toby Wallace). Ten fakt staje się najgorszym koszmarem jej rodziców. Nie tak wyobrażali sobie chłopaka córki. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Sprawy wymykają się spod kontroli, a tradycyjna moralność przestaje obowiązywać. Milla pokazuje rodzicom, Mojżeszowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia. Jak dobrze jest nie być martwym. Pełen humoru portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób.

„Arab blues” Francja/Tunezja, dozwolony od lat 15, komedia obyczajowa, środa – godzina 20.15. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem. Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani, sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy - wychowani w opresyjnej kulturze - wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

„Ema” Chile, dozwolony od lat 15, dramat, środa – godzina 16. Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie. Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść – tańczy.

„Obława” Polska, dozwolony od lat 15, thriller/wojenny, czwartek – godzina 18. II wojna światowa. Kapral Wydra, żołnierz partyzanckiego oddziału, zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością. W rolach głównych występują Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie