Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie stowarzyszenie "Bezpieczny Dom" prężnie działa. Rodziny mają wsparcie

Iwona ROJEK
Prezes Anita Majkowska zgromadziła wokół stowarzyszenia pokaźną grupę wolontariuszy, pedagogów, psychologów, prawników, którzy działają na rzecz potrzebujących pomocy.
Prezes Anita Majkowska zgromadziła wokół stowarzyszenia pokaźną grupę wolontariuszy, pedagogów, psychologów, prawników, którzy działają na rzecz potrzebujących pomocy. Iwona Rojek
- Każde dziecko chciałoby mieć ciepły dom i kochających rodziców, ale często jest to niespełnione marzenie - mówi Anita Majkowska prezes stowarzyszenia "Bezpieczny Dom". - Powstaliśmy po to, aby przybliżać, zarówno dorosłym jak i dzieciom te marzenia.

WAŻNE

WAŻNE

Wszystkie osoby, które chciałbym skorzystać z pomocy Stowarzyszenia mogą zadzwonić na numer 790 480 132.

W niedzielę koło kościoła Świętego Krzyża odbył się happening i konsultacje z fachowcami, zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Ofiar Przemocy "Bezpieczny Dom".

Stowarzyszenie działa dopiero półtora roku, ale ma już liczne sukcesy. - Przede wszystkim udało nam się zebrać wokół nas około czterdziestu aktywnie działających członków, wolontariuszy, znakomitych specjalistów, którzy pomagają nam społecznie w naszej pracy - mówi prezes Anita Majkowska. - Z przemocą wiąże się wiele uzależnień, a one powodują kolejne problemy, dlatego mamy u siebie terapeutów, prawników, psychologów. Organizujemy ciekawe konferencje, które rozwiewają różne mity i stereotypy na temat przemocy. A przede wszystkim skutecznie pomagamy ofiarom przemocy i dzieciom żyjącym w rodzinach dysfunkcyjnych. Dorosłym udzielamy autentycznego wsparcia, a dzieciom prostujemy często pokręcone ścieżki.

Happening, w czasie którego dzieci wychodzące z kościoła budowały z kartonów bezpieczny dom odbył się po raz pierwszy. - Przez taką inicjatywę chcieliśmy też nauczyć dzieciaki tego, że w rodzinie każdy ma wpływ na to, żeby była ona szczęśliwa i dobrze funkcjonowała - dodaje pedagog Andrzej Chrobot. - Nie tylko rodzice o tym decydują, ale każdy z członków rodziny może dołożyć swoją małą cząstkę do tego, żeby dom był przystanią, do której chce się powracać.

Tuż obok tworzonego domu można było obejrzeć wystawy plastyczne dzieciaków, które malowały i tworzyły origami pod okiem instruktorek Agnieszki Gad, Barbary Graboń i Moniki Janusz, wziąć udział w warsztatach i skorzystać z darmowych konsultacji.

Marek Sochacki, kierownik Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar udzielał porad właśnie na temat uzależnień. - Martwi to, że rodzice mają minimalną wiedzę na temat narkomanii, nie umieją rozpoznać tego, że ich dziecko bierze, a w leczeniu jest tylko cztery procent narkomanów - podkreślał. - Młodzi najczęściej sięgają po marihuanę i amfetaminę. Cały czas walczymy o to, żeby to zmienić, tym bardziej, że dochodzą kolejne uzależnienia od Internetu i hazardu. Barbara Kopacz proponowała kobietom, które były w związkach z alkoholikami skuteczną bezpłatną terapię. Prezes Anita Majkowska powiedziała, że współpracują z wieloma instytucjami i pomagają nie tylko osobom doświadczającym przemocy, ale też tym, których przytłaczają problemy codzienności i nie umieją sobie z nimi poradzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie