Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt osób oddało krew w Kielcach dla Tomasza Molendy z Warzyna Pierwszego [ZDJĘCIA]

Oprac. AWA
Mnóstwo osób wzięło udział w niedzielnej akcji oddawania krwi dla chorującego na białaczkę Tomasza Molendy z Warzyna Pierwszego w powiecie jędrzejowskim. Wydarzenie dla 20-latka przebywającego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach wspólnie zorganizowały Fundacja Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei" i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Podczas niedzielnej akcji oddawania zarejestrowanych zostało 60 osób, z czego zakwalifikowanych do oddania krwi przez lekarza zostało 40 osób.

- Bardzo serdecznie i z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie poświęcili swój czas w niedzielne przedpołudnie by przyjść i pomóc Tomkowi - mówi Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei", której Tomasz jest podopiecznym. - W zeszłym tygodniu mama walczącego o życie 20-latka skontaktowała się z fundacją z dramatyczną prośbą o zorganizowanie jak najszybciej akcji krwiodawstwa. Stan Tomka wymaga przetaczania krwi co dwa dni 5,5 litra. Zazwyczaj takie akcje są organizowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, samo zgłoszenie akcji wysyła się najpóźniej dwa tygodnie przed planowaną akcją. Bardzo serdecznie dziękujemy dyrektorowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Panu Jerzemu Stelmasińskiemu za życzliwość i umożliwienie organizacji akcji oddawania krwi w tak ekspresowym tempie pomimo bardzo napiętego grafiku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Akcja krwiodawstwa została wsparta przez wiele osób. Wojciech Gaweł z Kompanii Górniczej Sp. z o.o. użyczył busa, którym dowieziono chętnych na akcję oddawania krwi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały przepyszne ciasta by poczęstować nimi osoby oddające krew. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warzynie sami nie mogli oddać krwi w niedzielnej akcji, gdyż oddawali krew w styczniu, ale także przybyli na akcję namawiając do udziału innych i propagując tą piękną ideę. W akcji uczestniczyli także wolontariusze, którzy służyli pomocą wszystkim osobom oddającym krew.

U Tomasza Molendy z Warzyna Pierwszego w gminie Nagłowice w grudniu 2017 stwierdzono białaczkę szpikową. Od tego momentu jest podopiecznym Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei". Choroba wywróciła życie Tomka do góry nogami, Tomek jak większość nastolatków interesował się sportem, lubił grać w piłkę nożną, a musiał porzucił dotychczasowe życie i marzenia o tym, by zostać policjantem, żeby skupić się na nierównej walce z chorobą.

Ostra białaczka szpikowa to nowotwór szpiku kostnego - tkanki wypełniającej kości, której zadaniem jest produkcja erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi, czyli podstawowych elementów krwi. W przebiegu ostrej białaczki szpikowej zmienione nowotworowo zostają krwinki białe - a konkretnie leukocyty z linii granulocytarnej - które namnażają się w sposób niekontrolowany, kumulują, wypierając komórki zdrowe i doprowadzając do pojawiania się objawów chorobowych.

- Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wydatnie pomogli nam przy organizacji akcji krwiodawstwa. Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi. To bezcenny dar, który możemy podarować drugiemu człowiekowi - zachęca Dariusz Lisowski, prezes Fundacji Miśka Zdziśka.

Krwiodawcą może zostać :
• osoba zdrowa
• masz skończone 18 lat i posiadasz Dowód Osobisty lub paszport
• masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
• nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę
• nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe
• zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców
• jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
• nie jesteś na czczo

Wszyscy zainteresowani oddaniem krwi mogą to uczynić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oraz podczas akcji organizowanych jak ta podczas ostatniej niedzieli. Szczegółowe informacji można uzyskać na stronie internetowej www.rckik-kielce.com.pl i pod numerem telefonu 41 33-59-400.

Jak można jeszcze pomóc Tomkowi?

Tomaszowi Molendzie można także pomóc przekazując środki pieniężne na jego leczenie. Darowizny moża przekazywać na konto: 23 1240 4982 1111 0010 6253 6955 z dopiskiem: „na pomoc Tomasz Molenda”.
 
Na rzecz Tomasza Molendy można przekazać 1% podatku dochodowego wpisując w rozliczeniu  PIT nr KRS Fundacji Miśka Zdziśka:  0000422283 i w celu szczegółowym koniecznie należy wpisać Tomasz Molenda.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie