MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiosk Kiebabczego wrócił na kielecki Rynek! Poznaj jego historię (ZDJĘCIA)

Paulina Baran
Drewniany, wysoki na blisko sześć metrów obiekt stanął na kieleckim Rynku. To zrekonstruowany Kiosk Kiebabczego, który stał tu przed laty. Konstrukcja została ustawiona w czwartek i od razu intryguje ludzi. Warto poznać jego historię.

Przechodnie z którymi rozmawialiśmy mieli różnorakie, często bardzo ciekawe pomysły na jego zagospodarowanie. Jednym przypominał budkę telefoniczną, inni przypuszczali, że będzie tu stacjonować straż miejska, jeszcze inni podejrzewali, że w budce będzie sprzedawany... kebab.

Tajemnicę drewnianej budowli rozwikłał Dariusz Materek – rzecznik prasowy firmy Kolporter. Okazuje się, że drewniany obiekt ustawiony na Rynku to neorenesansowa replika kiosku Kiebabczego. Wykonała go pracownia stolarska Karola Gołąbka z Mąchocic Kapitulnych właśnie na zlecenie firmy Kolporter.
Pierwszy taki kiosk ustawiono w Kielcach w 1910 roku, potem pojawiły się kolejne trzy, które przetrwały do 1946 roku.

Kiosk Kiebabczego - co to za obiekt? To przypomnienie starych Kielc. Bardzo zbliżony wyglądem kiosk funkcjonował na kieleckim Rynku od 1910 do 1946 roku. Należał do zajmującej się kolportażem prasy rodziny Kiebabczy.

Właśnie pochodząca z Armenii rodzina Kiebabczy zdominowała rynek sprzedaży prasy w Kielcach przed II wojną światową. Najpierw Zenon Kiebabczy potem jego syn Jerzy wraz z żoną Marią i ich krewni prowadzili w Kielcach kilka punktów sprzedaży prasy, między innymi w kioskach o charakterystycznym okrągłym kształcie, zwieńczonych stożkowatym daszkiem. Replika , która właśnie stanęła na kieleckim Rynku została wykonana na podstawie starych zdjęć.

Jako pierwszy z inicjatywą odtworzenia historycznego kiosku wyszedł Rafał Zamojski ze stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje. Pomysł co prawda nie przeszedł w budżecie obywatelskim, ale władze Kielc przekazały go firmie Kolpolter, która postanowiła przejść od teorii do realizacji.

- To jedyny tego typu nasz kiosk w Polsce, pracujemy bowiem w salonikach prasowych, czyli w zupełnie innym rodzaju obiektach. Kiosk Kiebabczego to coś wyjątkowego, nasza firma czuje duży związek z Kielcami dlatego uznaliśmy, że warto tutaj coś takiego zrobić - mówił rzecznik prasowy firmy Kolporter.

Na razie nie wiadomo, kiedy kiosk zacznie działalność. Trzeba jeszcze zapewnić odpowiednie przyłącza, przygotować zaopatrzenie. Co ciekawe kiosk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto