Kładka dla pieszych w Bilczy nad obwodnicą Morawicy będzie udostępniona wcześniej (ZDJĘCIA)

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Udostępnij:
Dobra wiadomość dla pieszych - przeznaczona dla nich kładka nad budowaną obwodnicą Morawicy w ciągu drogi krajowej numer 73 z Kielc do Tarnowa będzie otwarta na długo przed zakończeniem całej inwestycji. Z obiektu w Bilczy będzie można korzystać już w tym roku czyli przed terminem końcowym dla wszystkich robót budowlanych przypadającym na rok 2022.

Kładka dla pieszych wybudowana została wcześniej w trosce o bezpieczeństwo ruchu w okolicach szkoły, przedszkola i kompleksu sportowego w Bilczy. Z uwagi na natężenie ruchu na drodze krajowej nr 73 Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów, toczące się w jej śladzie roboty budowlane, częste zmiany organizacji ruchu i przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych, podjęte zostały kroki w celu wcześniejszego oddania kładki do użytkowania. Aktualnie wykonawca kończy układanie nawierzchni z żywicy na obiekcie, trwają prace wykończeniowe i zabezpieczające. Jednocześnie kontynuowane są roboty bitumiczne na nowej wschodniej jezdni obwodnicy i prace w pasie rozdziału. W środę, 20 maja wprowadzono ruch wahadłowy na kolejnym odcinku drogi krajowej numer 73, tym razem bliżej granicy miasta Kielce.

Pierwszy etap obwodnicy Morawicy to inwestycja za około 78 milionów złotych realizowana od 2018 roku w trybie projektuj i buduj, dlatego wykonawca - konsorcjum z liderem Mostostal Warszawa - najpierw przystąpił do wykonania optymalizacji projektowych, a po uzyskaniu stosownych decyzji do robót budowlanych.

W I etapie obwodnica Morawicy budowana jest w śladzie istniejącej drogi krajowej numer 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Nowy odcinek drogi krajowej numer 73 o długości 4,2 kilometra od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym).

Nowa jezdnia powstanie po wschodniej stronie tej istniejącej, a po przełożeniach ruchu prawa jezdnia zostanie przebudowana. W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura.

Zgodnie z umową planowane zakończenie inwestycji to pierwsza połowa 2022 roku. Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 km. W drugim etapie inwestycji droga biec będzie po nowym śladzie. Trwa aktualizacja koncepcji programowej dla tego etapu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pytanie do redakcji czy posiada może wiedzą na temat przystosowania owej kładki dla osób niepełnosprawnych ?

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie