Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze w natarciu! Teraz w Świętokrzyskiem będzie ich bardzo dużo. Zobacz film i zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Powoli rozpoczyna się wiosna, a co za tym idzie do życia budzą się kleszcze. Te niebezpieczne pasożyty przenoszą bardzo groźne choroby, więc warto wiedzieć, co robić by się chronić. Zwłaszcza, że teraz będzie się od nich dosłownie roić.

Kleszcze w Świętokrzyskiem. Jak się chronić?

- Sezon na kleszcze już się rozpoczął, ponieważ zaczynają być one aktywne, gdy temperatura przekracza 5 stopni. A tak się stało już jakiś czas temu, więc kleszcze są teraz bardzo ożywione – mówi Ewa Ziemkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Pasożyty przebudziły się po zimie, więc szukają pożywienia. Ich celem są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. - Musimy na nie bardzo uważać. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze oraz używaniu repelentów, czyli produktów odstraszających. Jeśli spacerujemy po łąkach, lesie, placu zabaw lub ogrodzie, po powrocie zdejmijmy ubranie wierzchnie przed wejściem do domu. Już w domu rozbierzmy się i oglądajmy się nawzajem, ponieważ kleszcz może znajdować się w miejscu, do którego nasz wzrok nie sięga – dodaje kierownik.

Świeżo wbity kleszcz może być przez nas samodzielnie wyciągnięty, ale należy to zrobić umiejętnie. - Udajmy się do apteki i zapytajmy o urządzenia służące do samodzielnego wyciągania kleszczy. Każde z nich ma instrukcję, jak je użyć, więc nie powinno być problemu. Pamiętajmy jednak, że kleszcza nigdy nie ściskamy, nie smarujemy żadnymi tłuszczami. Chwytamy go jak najbliżej skóry i wyciągamy ruchem obrotowym. Tylko tak, ponieważ ich narząd gębowy wygląda w przybliżeniu jak kilka otwartych parasolek. Wyciąganie więc kleszcza prosto do góry może skutkować tym, że jego część pozostanie nam w ciele – wyjaśnia Ewa Ziemkiewicz.

Kleszcze przenoszą groźne choroby

Nie zapominajmy, że kleszcze przenoszą groźne choroby, więc jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu stosowane jest leczenie objawowe, bez leków przeciwwirusowych. Choroba ma dwie fazy: pierwsze objawy przypominają grypę. Po kilku dniach względnej poprawy, u kilku procent osób dochodzi do fazy neuroinfekcji, czyli zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, czemu towarzyszą takie objawy jak między innymi: oponowy ból głowy, sztywność karku, nudności, wymioty, ponowna gorączka i wówczas jest to stan wymagający hospitalizacji.

Borelioza ma dwie postacie: wczesną i późną. Początkowo chory może mieć objawy grypopodobne, u pacjentów mogą występować bóle stawów, porażenie nerwu twarzowego – to sygnał, że mogło dojść do zakażenia. Wówczas wskazane są specjalistyczne badania, w kierunku obecności swoistych przeciwciał

Jednym z objawów boreliozy jest rumień wędrujący, który występuje w około 80-procentach przypadków zakażeń. Należy pamiętać, że może być on umiejscowiony także w mało widocznych dla nas miejscach, takich jak plecy czy owłosiona skóra głowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie