Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimat w Czarnieckiej Górze zbadany, właściwości lecznicze potwierdzone. Do uzdrowiska coraz bliżej

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Właśnie zakończony został kolejny etap prac związanych z nadaniem statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej dla miejscowości Czarniecka Góra w w gminie Stąporków. - Właśnie otrzymaliśmy świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu na terenie przewidzianym pod lecznictwo uzdrowiskowe, czyli na terenie sołectw: Czarna, Czarniecka Góra i Janów. Czekamy na potwierdzenie właściwości leczniczych torfów. Przygotowujemy także infrastrukturę, która jest niezbędna w miejscowościach uzdrowiskowych. Konsekwentnie dążymy do przywrócenia strefy uzdrowiskowej w Czarnieckiej Górze -mówi Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.

Jest świadectwo leczniczych właściwości klimatu w Czarnieckiej Górze

Pracownicy Państwowej Akademii Nauk wystawili świadectwo, które potwierdza właściwości lecznicze klimatu na obszarze Czarnieckiej Góry, Czarnej i Janowa. Stwierdzają w nim też, że klimat i bioklimat tych okolic może być wykorzystywany do leczenia: chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób kardiologicznych i nadciśnienia tętniczego, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych oraz chorób neurologicznych. Potwierdzono także, że na terenie strefy ochrony uzdrowiskowej klimat akustyczny jest korzystny dla leczenia uzdrowiskowego.

Gmina uzyskała od ministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki obietnicę na przebudowę drogi Czarniecka Góra – Janów. - Składam wielkie podziękowania przede wszystkim posłowi Mariuszowi Goskowi, za wielkie wsparcie naszej gminy w drodze do pozyskania tych środków. A także ministrowi Edwardowi Siarce za obietnicę przebudowy tej drogi oraz dyrektorowi Lasów Państwowych Józefowi Kubicy za przyznanie środków na sfinansowanie przebudowy w przyszłym roku – mówi Dorota Łukomska.

Gmina mogła wybrać dowolny odcinek drogi do przebudowy ze środków pozyskanych od Lasów Państwowych. - Wybór padł na ten odcinek, pomimo, że jest to droga powiatowa. Ale jest to bardzo ważna inwestycja biorąc pod uwagę starania o powstanie strefy uzdrowiskowej, droga prowadzi z Czarnieckiej Góry do Janowa i dalej do Końskich tłumaczy burmistrz Stąporkowa i dodaje, że władze gminy mocno liczą na powstanie uzdrowiska lub strefy uzdrowiskowej, które z pewnością pobudzi rozwój gminy poprzez ściągnięcie inwestorów.

Przypomnijmy, że Czarniecka Góra miejscowość posiadała już status uzdrowiska w XIX wieku i była szeroko znana w Polsce i za granicą ze swego leczniczego klimatu, który określano mianem leśno-górskiego.

Obecnie w Czarnieckiej Górze mieści się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, ale w przeszłości, przed II Wojną Światową, znajdowało się tu popularne uzdrowisko, w którym leczono przede wszystkim choroby układu oddechowego. Rejon tej miejscowości, naukowcy i kuracjusze z całej Polski, doceniali już pod koniec XIX wieku, kiedy to została ona wybrana na uzdrowisko przyrodolecznicze. Po uprzednim przeprowadzeniu gruntownych badań, według opinii lekarzy, którzy wówczas zwiedzili Czarniecką Górę, miała ona idealne pod każdym względem warunki klimatyczne. Otaczają ją olbrzymie lasy iglaste, jest położona ponad 300 metrów nad poziomem morza, leży na gruncie zupełnie przepuszczalnym – piaszczystym, a zatem pozbawiona jest wilgoci, kurzu i błota.

Politycy, gwiazdy filmowe i artyści

Prawdziwy początek rozkwitu Czarnieckiej Góry, jako uzdrowiska przyrodoleczniczego datuje się na rok 1905. W okresie międzywojennym to niezwykłe miejsce odwiedzili między innymi gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński, który spędził tu ostatnie wakacje przed wybuchem II wojny światowej. Czarniecką Górę cenił także Roman Dmowski, bywał tu również Jan Kiepura. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku Czarniecką Górę odwiedzało rocznie nawet 10 tysięcy osób, w tym goście z Niemiec, Anglii, Rosji i Jerozolimy.

Lata powojenne to niestety czas ogromnych zawirowań w historii Czarnieckiej Góry. Miejsce, w którym znajdowało się uzdrowisko przechodziło z rąk do rąk, a przywrócona do życia pobliska kopalnia rudy żelaza „Edward” zamknęła pewien rozdział w historii miejsca, powodując przerwanie cennej żyły wodnej, którą w celach leczniczych spożywali kuracjusze.

W 2001 roku w Czarnieckiej Górze powstało Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, które bez wątpienia jest "przyczółkiem" na froncie walki o przywrócenia tej miejscowości statusu słynnego uzdrowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie