Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty rolników z wypełnieniem e-wniosku o dopłaty. "Aplikacja się zawiesza"

Marzena Ślusarz
Miało być łatwiej i szybciej. Dla licznych jest dłużej i trudniej. W ostatnich dniach otrzymaliśmy wiele informacji o tym, że aplikacja e-wniosekPlus, za pomocą której właściciele gruntów rolnych składają wnioski o dopłaty bezpośrednie, nie działa sprawnie. W dodatku zbyt mało wniosków jest składanych każdego dnia, więc problemy mogą się piętrzyć. Instytucje apelują, by nie zwlekać.

W tym roku po raz pierwszy wnioski o dopłaty bezpośrednie składane są za pomocą internetu. Tylko oświadczenia o braku zmian, z których mogły skorzystać osoby nie wprowadzające absolutnie żadnych innych rozwiązań w porównaniu z 2017 rokiem, można było złożyć na formularzu papierowym. E-wniosek od początku budził kontrowersje i obawy. Zarówno Świętokrzyski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na długo przed 15 kwietnia przygotowywały się do startu przyjmowania wniosków. ŚODR właśnie na cel pomocy rolnikom zakupił około 200 nowych komputerów.

APLIKACJA SIĘ ZAWIESZA

O ile aplikacja działa dobrze w tych instytucjach, o tyle już na prywatnych komputerach napotykane są problemy. Najczęściej dotyczą "zawieszania się" lub bardzo długiego ładowania się aplikacji. Choć są też zgłoszenia, że w ogóle nie można się zalogować. Dla licznych rolników już samo zetknięcie się z taką formą składania wniosku, to duży przeskok technologiczny. Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału ARiMR powiedziała nam, że nie ma zgłoszeń o tym, ażeby z aplikacją były takie kłopoty. - Jeśli rolnicy napotykają utrudnienia może to być związane z internetem, z jakiego korzystają, bądź też system operacyjny ich komputerów nie spełnia wymagań aplikacji - mówi dyrektor Małgorzata Erlich - Smurzyńska. - Każdy, kto ma kłopot może skorzystać z Punktów Pomocy Technicznej, które działają przy każdym biurze powiatowym - dodaje.
Jednak wiemy, że rolnicy takie problemy i w biurach powiatowych zgłaszają.

RÓŻNE OPINIE

Z kolei dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech przyznaje, że kłopoty zdarzały się na początku i pojawiają się przy ładowaniu bardzo dużej ilości danych. - Szczerze przyznam, że jestem miło zaskoczony, że ta aplikacja ruszyła i działa. Na początku były kłopoty, ale szybko zostały rozwiązane. Teraz zdarzają się problemy z brakiem części danych przy przesyłaniu wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, ale mam zapewnienie z instytucji, że w trakcie weryfikacji zostaną uzupełnione. Nasi pracownicy pomagają rolnikom. Przekazują, że są liczni, którzy z zadowoleniem podchodzą do wypełniania wniosku przez internet, inni narzekają. Ale rzeczywiście teraz formalności trochę dłużej trwają - mówi dyrektor Jerzy Pośpiech.

ZA MAŁO WNIOSKÓW

- Co bardzo ważne, z naszych danych wynika, że dziennie zbyt mało osób składa wnioski. Wypełnień powinno być o około 500 więcej każdego dnia. Jesteśmy przygotowani do tego, by pracować i pomagać rolnikom także w soboty i w niedziele. Proszę i apeluję, aby jak najszybciej wypełnić e-wniosek, bądź zgłosić się do ośrodka, nie czekajmy na ostatnią chwilę - podkreśla dyrektor ŚODR.

Do tej pory w Świętokrzyskiem złożono 8 500 e-wniosków, przypomnijmy, że oświadczenia złożyło 27 671 osób. Rok rocznie w naszym regionie składanych jest około 88 tysięcy wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zatem jeszcze ponad połowa właścicieli gruntów rolnych powinna dopełnić formalności. Jeśli liczni zostawią je na ostatnią chwilę, problemy mogą być potężne. W rozmowie z nami podczas targów Agrotech w Kielcach, wiceminister Ryszard Zarudzki podkreślał, że nie może dojść do tego, by wnioski były zostawiane na ostatnią chwilę, gdyż system może tego nie udźwignąć.

Czas na wypełnienie e-wniosku mija 15 maja. Rolnicy, którzy złożą wnioski po terminie, ale nie później niż do 11 czerwca, będą mieli obniżone należne płatności o 1 procent za każdy roboczy dzień opóźnienia. Do 1 czerwca zaś, można nanosić zmiany do złożonych wniosków.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Oto najlepsi hodowcy bydła mlecznego w Świętokrzyskiem


Agrotech 2018. TOP najdroższych ciągników targów [ZDJĘCIA]

Wiceminister na Agrotechu: - E-wniosek ostatniego dnia to ryzyko [wywiad]

Gorące hostessy na targach Agrotech w Kielcach [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Agrotech 2018. Kosmiczna technologia w traktorach [REPORTAŻ]

Maszyny i gospodarstwa zarządzane... komputerem. Zobacz najnowsze rozwiązania

Agrotech 2018. Nowatorskie rozwiązania w nawożeniu i środkach ochrony roślin

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - o rozwoju polskich lotnisk i ruchu lotniczym w Polsce i Europie

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie