Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety triumfowały na XV Międzynarodowym Biennale Krajobrazu (zdjęcia)

Iza BEDNARZ [email protected].
Anna Jakubowska z Gdańska odbiera nagrodę I stopnia za malowniczy portret zaspy śniegowej.
Anna Jakubowska z Gdańska odbiera nagrodę I stopnia za malowniczy portret zaspy śniegowej. Dawid Łukasik
- Kobiety, nie wstydźcie się fotografować, jesteście lepsze od mężczyzn, bo dostrzegacie więcej szczegółów, jesteście wrażliwsze - radziła paniom Anna Jakubowska, laureatka konkursu.

[galeria_glowna]
Wśród laureatów nagród i wyróżnień znalazło się trzech artystów ze świętokrzyskiego. Biennale Krajobrazu odbywające się po 15 - letniej przerwie zakończyło dwudniowy I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Krajobrazowej "S - ave the e-art-th". Organizatorem Festiwalu był Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików. Jak poinformował Andrzej Borys, prezes świętokrzyskiego ZPAF, na konkurs napłynęło ponad 780 prac od 205 autorów z Polski z zagranicy. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Świetlika, znakomitego fotografika, jednego z twórców legendarnej grupy twórczej "Łódź Kaliska", miało trudny wybór. Ostatecznie na wystawie znalazło się 90 zdjęć 65 autorów. Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS przyznano Edycie Dufaj, krośniance, studentce IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za minimalistyczny krajobraz miejski - zestaw czterech zdjęć przedstawiających fragmenty dachów, drzewa wyłuskane z przestrzeni miasta przez autorkę. Laureatka kieleckiego Biennale, mimo młodego wieku jest już utytułowaną artystką, laureatką ogólnopolskich konkursów fotograficznych, jedna z jej prac reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Samsung Art Master.

Nagrodę I stopnia Anna Jakubowska z Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, również nagradzana i wyróżniana w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach fotograficznych. Nagrodę II stopnia zdobył Andrzej Gontarz, paralotniarz, spadochroniarz, specjalista od zdjęć lotniczych. Nagrodę III stopnia przyznano Arturowi Pławskiemu, fotoreporterowi z Wielkopolski. Nagrodę Studium Fotografii ZPAF (ufundowanie roku studiów) zdobył Artur Wysocki, projektant mostów, w wolnych chwilach przedstawiciel Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Medale Fotoklubu RP otrzymali: złoty - Marcin Jastrzębski, filozof z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, srebrny - Krzysztof Zając, kielczanin, laureat tegorocznego "Świętokrzyskiego Scyzoryka" w kategorii fotografia, brązowy - Ryszard Kopczyński, związany z nurtem fotografii elementarnej, dziś znany z prac robionych dla takich marek, jak Jaguar, Vidal Sasoon, Toshiba, Colmar. Nagrodę Domu Środowisk Twórczych przyznano Zofii Kawalec - Łuszczewskiej z wielkopolskiego okręgu ZPAF, stypendystce Ministerstwa Kultury i Sztuki. Statuetkami biennale wyróżniono Wojciecha Gepnera, wielokrotnego laureata kieleckiego konkursu "Życie jest piękne", Cezarego Łutowicza, odkrywcę krzemienia pasiastego i Martę Taras, studentkę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

- Sposób myślenia laureatów wskazuje, że prosty zachwyt odbiorców nie może być dziś jedynym powodem do robienia zdjęć. Ich prace uwzględniają nie tylko piękno krajobrazu, ale także dylematy estetyczne i moralne z nim związane. Z prac zakwalifikowanych do wystawy powstał katalog - raport o stanie współczesnego krajobrazu i naszej świadomości środowiskowej. Może to za mało, żeby mówić o rewolucji w fotografowaniu krajobrazu, ale to na pewno orzeźwiający powiew wpuszczony do sal wystawowych - ocenił Paweł Opaliński, kurator programu "Ziemia po kielecku", w ramach którego odbywa się Festiwal i Biennale.

Anna Jakubowska, laureatka nagrody I stopnia, z zawodu technik radiolog, powiedziała nam, że fotografowaniem zajęła się na emeryturze, wcześniej towarzyszyła swojemu mężowi w jego fotograficznej pasji. - Z chwilą kiedy dostałam pierwszy aparat kompaktowy, poczułam, że to jest coś dla mnie. Od tamtej pory zrobiłam osiem wystaw indywidualnych, wydałam album. Fotografia jest dla kobiet. Jesteśmy nawet lepsze od mężczyzn, bo wkładamy w nią więcej emocji, dostrzegamy więcej szczegółów, jesteśmy dużo wrażliwsze. Brakuje nam wiary we własne możliwości, a przecież świat dostrzegany przez kobiety jest inny od tego, który widzą mężczyźni. Warto go pokazywać - powiedziała.

- Mam nadzieję, że będzie znowu przerwy na 15 - lat i Biennale będzie się odbywało co dwa lata - podsumował Andrzej Borys.
Wystawę można oglądać przez miesiąc w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie