Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w mundurach miały we Włoszczowie swoje święto. Panowie z życzeniami ustawili się sznurem. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Uroczyste spotkanie służb mundurowych z okazji Dnia Kobiet w Domu Kultury we Włoszczowie.
Uroczyste spotkanie służb mundurowych z okazji Dnia Kobiet w Domu Kultury we Włoszczowie. UG Włoszczowa
Przedstawicielki powiatowych służb mundurowych świętowały we włoszczowskim Domu Kultury zbliżający się Dzień Kobiet. Był świetny koncert, a panowie z życzeniami ustawili się sznurem. Zobaczcie zdjęcia i wideo.

Panie w mundurach świętowały we Włoszczowie Dzień Kobiet

Choć pracują w mundurach, potrafią posługiwać się bronią i zarządzają mężczyznami, to w środku są wrażliwe i wyrozumiałe. Kobiety na służbie muszą mieć stalowe nerwy. Są matkami, mają czas na prowadzenie domu i realizację pasji. Tak, jak każda kobieta, lubią założyć szpilki i ekstra wyglądać.

W czwartek, 2 marca, przedstawicielki powiatowych służb mundurowych świętowały we włoszczowskim Domu Kultury zbliżający się Dzień Kobiet - od harcerek czy uczennic po oficerów. Jak pokazują statystyki, coraz więcej kobiet pracuje w służbach mundurowych - w policji, straży pożarnej, fiskusie, ochronie kolei, leśnictwie. Panie, mimo że w mundurach, doskonale się bawiły, jak na ich święto przystało. Wszystkie otrzymały także po tulipanie.

Jedną z atrakcji przygotowanych specjalnie dla pań był pokaz mażoretek z Krasocina, które niedawno brały udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych we Francji w mieście Chalon-sur-Saône. Na festiwalu znalazły się najlepsze zespoły z całej Europy. Pisaliśmy o tym:

Czwartkowy występ był równie piękny. Można było pomyśleć, że to panowie mają święto... Ale tak już poważnie, Komenda Powiatowa Policji we Włoszczowie przygotowała program dla kobiet, które na co dzień są nie tylko „bohaterkami” domów, ale też niezwykłych profesji. W formacjach mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje obecnie ponad 20 tysięcy kobiet. Kobiety nie tylko wstępują do formacji mundurowych, ale i zajmują w nich wysokie kierownicze stanowiska. - Są mądre, pracowite, zaangażowane w służbę, odporne na stres, dobrze radzą sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu - wymieniał zalety pań w mundurach inspektor Mariusz Przyborowski, komendant powiatowy policji we Włoszczowie.

Życzenia paniom służb mundurowych składali między innymi poseł Bartłomiej Dorywalski, samorządowcy powiatu (w tym burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, wójt Krasocina Ireneusz Gliściński, wójt Kluczewska Rafał Pałka i wójt Moskorzewa Andrzej Walasek), przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji i instytucji. Życzyli wszystkim kobietom pracującym w służbach mundurowych, aby praca dawała im satysfakcję i sprawiała przyjemność.

Wideo dzięki uprzejmości TV Włoszczowa

Zawodowo płeć funkcjonariusza nie ma żadnego znaczenia. Liczy się charakter i jakość wykonywanej pracy. Podobnie jak we wszystkich innych profesjach. Za najcięższą służbę dla kobiet uchodzi praca w państwowej straży pożarnej - panie stanowią niecałe cztery procent wszystkich funkcjonariuszy. Ze wszystkich formacji mundurowych, kobiety najrzadziej podejmują pracę w Służbie Ochrony Państwa – na ponad dwa tysiące funkcjonariuszy zatrudnionych jest tam 229 pań.

Statystyki wskazują, że ze wszystkich formacji mundurowych panie najczęściej wybierają służbę w straży granicznej – 27 procent funkcjonariuszy stanowią tam kobiety. Prawdopodobnie wynika to ze specyfiki służby i stosunkowo przystępnych egzaminów wstępnych.

Joanna Żubrowa, pierwsza kobieta w wojsku polskim, prawo do Orderu Virtuti Militari wywalczyła na polach bitew, lecz otrzymała go dopiero od biurokratów w służbie cara. Stanisława Filipina Demetraki Paleolog to kobieta niezwykła, która najpierw stanęła na froncie walk o granice II Rzeczpospolitej, a potem w Warszawie, od 1925 roku służyła w szeregach Polskiej Policji. Ze swoimi koleżankami policjantkami przełamywała stereotypy i pomagała zwłaszcza kobietom i dzieciom, które stały się ofiarami przestępstw. Szerokim echem w mediach odbił się sukces Marty Kacprzyckiej. Polka stała się pierwszą w historii naszego kraju kobietą, która awansowała na stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Gnieźnie.

Kobietom przez setki lat nie było łatwo przebić się do sfery publicznej i zapisać na kartach historii. Szczególnie Polkom, bo kiedy w XIX wieku na Zachodzie ruch kobiecy zaczyna się intensywnie rozwijać, naszego kraju nie ma na mapie Europy. Jednak lista słynnych kobiet jest imponująca. Różni je bardzo dużo, między innymi pochodzenie, to czym się zajmowały w życiu, w jakich czasach się urodziły, ale łączy ich jedno – są znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zaledwie niektóre z najwybitniejszych przypomniała Grażyna Szkonter ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie