Kogo zwolnią z Urzędu Marszałkowskiego? Nowa władza mówi...

  Kogo zwolnią z Urzędu Marszałkowskiego? Nowa władza mówi marnotrawstwie poprzedników. ZAPIS TRANSMISJI

  r

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kogo zwolnią z Urzędu Marszałkowskiego? Nowa władza mówi marnotrawstwie poprzedników. ZAPIS TRANSMISJI
  W środę 9 stycznia o godzinie 10.30 zarząd województwa zwołał konferencję prasową poświęconą sytuacji kadrowo – finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Była też mowa o zmianach kadrowych - odejdzie wiele osób z kadry kierowniczej. Oto najważniejsze informacje przekazane przez nowe władze województwa.
  Kogo zwolnią z Urzędu Marszałkowskiego? Nowa władza mówi marnotrawstwie poprzedników. ZAPIS TRANSMISJI  Konferencja rozpoczęła się od krytyki poprzednich władz - przypomnijmy ,że rządziło Polskie Stronnictwo Ludowe, które miało większość w Sejmiku. 21 października 2018 wybory samorządowe do Sejmiku wybrało Prawo i Sprawiedliwość, które pod koniec listopada przejęło władzę. Nowym marszałkiem został Andrzej Bętkowski.

  - Lawina awansów, zatrudnień i podwyżek w okresie od stycznia do września, a szczególnie od października do 22 listopada 2018 roku, czyli na chwilę przed oddaniem władzy - taki wniosek płynie z analizy stanu zatrudnienia w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim który wziął po lupę nowy zarząd po dowództwem marszałka Andrzeja Bętkowskiego.

  Szczegółowe liczby przedstawiła wicemarszałek Renata Janik, mówiąc także o stanie finansowym urzędu.

  - Będą zwolnienia i przesunięcia na stanowiskach oraz reorganizacja struktury - powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. - W urzędzie pracuje obecnie 850 osób, stan finansów jest bardzo trudny - informował marszałek Andrzej Bętkowski. Stąd zapowiedź reorganizacji i zwolnień na stanowiskach.

  Andrzej Bętkowski dodawał:- Po wyborach samorządowych poprzedni zarząd zostawił nam pewien spadek, z którym musimy się uporać. Nie jest naszym celem pozbawianie ludzi pracy. Mamy jednak świadomość, że, by zrealizować budżet, musimy oszczędnie gospodarować środkami.

  Głos zabrała Renata Janik, wicemarszałek mówiła o działaniach poprzednich władz: - Na dzień 21 listopada w Urzędzie Marszałkowskim pracowało 857 osób - mówiła. - W pierwszych dziewięciu miesiącach roku 2018 awansowano 15 osób, od końca tego okresu do 21 listopada 73 osoby. Wiązało się to także ze zwiększeniem płac - dodała Renata Janik.

  - W zeszłym roku dokonano 221 podwyżek. Koszty to 88 tysięcy miesięcznie - objaśniała. - Razem udzielono podwyżek na kwotę 1 milion 320 tysięcy. Tylko w październiku 2018 roku przyznano nagród na kwotę 1 milion 110 tysięcy złotych. Te wszystkie wydatki rodzą teraz skutki finansowe - wyliczała Renata Janik.

  Jak mówiła, będzie to dużym kłopotem dla napiętego budżetu Urzędu Marszałkowskiego. - Nie wiemy, na ile wystarczą pieniądze z pomocy technicznej. Czy wystarczą na wynagrodzenia i wynajem lokali, gdzie mieszczą się wszystkie departamenty? - pytała Renata Janik.

  - W większości w dokumentach nie jest wyszczególnione, za co podwyżki zostały przyznane - stwierdziła Renata Janik..

  Andrzej Bętkowski: - Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że nie wszyscy pracownicy w urzędzie są obciążeni pracą w takim samym stopniu - mówił.

  - Będziemy starać się przesuwać niektóre osoby. Ale być może z niektórymi będziemy musieli się rozstać. W tym gronie ponad 850 osób nie wszyscy pracują wydajnie - powiedział Andrzej Bętkowski.

  - Powołamy nową strukturę organizacyjną. Jeszcze nie wiemy, które departamenty będą reorganizowane - stwierdziła Renata Janik.

  - W naszym urzędzie jest duża liczba głównych specjalistów. Zarabiają oni między 5 a 8 tysięcy brutto. Nie oceniam, czy to dużo, czy mało - powiedziała Renata Janik.

  - Niedawno był remont w urzędzie. Jednak nie przyznano pieniędzy na wentylację w piwnicy. Rezultat jest taki, że w piwnicy jest już grzyb - mówiła Renata Janik.

  - Potwierdzam, że niektóre wydziały będą likwidowane. Struktura urzędu była bardzo rozproszona. Były 23 departamenty. Chcemy, by było ich około 14. Na pewno będzie zmniejszona liczba dyrektorów - powiedział Andrzej Bętkowski.

  - Będziemy się starać, żeby każdy w urzędzie wiedział, co ma robić. Chcemy, by te osoby, które pracowały dobrze, zostały. Nie będziemy kierować się względami politycznymi. Musimy też szanować ludzi ze względu na ich staż pracy - dodał Andrzej Bętkowski.

  Głos zabrał także Mariusz Gosek, członek zarządu województwa.

  - Najwyższa Izba Kontroli wprost wskazuje na nieprawidłowości w Regionalnej Organizacji Turystycznej. Będziemy się ustosunkowywać do tej kwestii w czasie określonym w przepisach - mówiła Mariusz Gosek.

  - Mówimy o wydarzeniach z 2015 -2018 roku. Dokument Najwyżej Izby Kontroli mówi o tym, że brakowało strategii turystycznej województwa świętokrzyskiego. NIK postuluje, by także strategię wdrożyć - mówi Mariusz Gosek.

  JAKA PRZYSZŁOŚĆ KADRY URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO?


  Po wyborach samorządowych, porażce Polskiego Stronnictwa Ludowego i przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość szykują się zmiany na kierowniczych stanowiskach. To oczywiste - nowa władza chce je obsadzić swoimi ludźmi.

  Zwolnić dyrektorów czy ich zastępców to jednak nie taka prosta sprawa. Z reguły służy do tego reorganizacja. Zmiana schematu organizacyjnego urzędu to możliwość nowej obsady kadrowej. Od dłuższego czasu pracuje nad tym nowy zarząd województwa. Z ponad 20 departamentów i dużych jednostek ma zostać tylko 14, większość też otrzyma zmieniony kształt.

  To pozwala pożegnać się z dyrektorami i zastępcami powołanymi za czasów rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z niektórymi dyrektorami już nowe władze się rozstały lub uzgodniły warunki odejścia. Dotyczy to między innymi sekretarza Bernarda Antosa, który dogadał już z marszałkiem warunki odejścia za porozumieniem stron. Wypowiedzenie dostała z kolei Anna Nocuń, dyrektor departamentu ochrony zdrowia.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (109)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (109) forum.echodnia.eu

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce