MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kolęda od policjantów" wyróżniona w 6. Konkursie Kolęd i Pastorałek "Żołnierskie kolędowanie"

dor
Podczas kolędowania w Kielcach dzieci ze szkoły podstawowej w Bilczy wraz z dużymi Policjantami wykonały Kolędę od Policjantów. Słowa napisała do niej Anna Zielińska-Brudek, a muzykę skomponował Romuald Lipko, lider Budki Suflera.
Podczas kolędowania w Kielcach dzieci ze szkoły podstawowej w Bilczy wraz z dużymi Policjantami wykonały Kolędę od Policjantów. Słowa napisała do niej Anna Zielińska-Brudek, a muzykę skomponował Romuald Lipko, lider Budki Suflera. Fot. WDK Kielce/Aleksander Piekarski
Podczas ubiegłorocznego kolędowania w Kielcach dzieci ze szkoły podstawowej w Bilczy wraz z dużymi Policjantami wykonały Kolędę od Policjantów. Słowa napisała do niej Anna Zielińska-Brudek, a muzykę skomponował Romuald Lipko, lider Budki Suflera.

- Chyba wszyscy mamy ten zwyczaj bardzo głęboko wdrukowany w nasze życie, które przez cały rok mniej lub bardziej radosne w ten wigilijny wieczór na przekór różnym przeciwnościom jest i musi być namiastką szczęścia. Szczęścia z przeżytego roku, spotkania w rodzinnym gronie osób, których los jest nam najbardziej bliski. Wspominamy tych, co odeszli, cieszymy się z obecności tych którzy są obok nas i śpiewamy kolędy…” Bracia patrzcie jeno, jak niebo goreje”, ”Cicha noc, święta noc…” i wiele innych, które podkreślają atmosferę powagi tych najbardziej rodzinnych świąt - mówi Anna Zielińska - Brudek.

- To ta atmosfera tak bliska sercu każdego Polaka towarzyszyła mi kiedy pisałam słowa „Kolędy od policjantów”. Byłam już doświadczonym funkcjonariuszem i bardziej myślałam o zakończeniu zawodowej kariery niż jej kontynuacji, ale chciałam jej ofiarować coś więcej niż tylko (aż) codzienną pracę i pełne zaangażowanie. W kilku lapidarnych słowach starałam się przekazać najważniejsze przesłanie pracy policyjnej-„ Służyć człowiekowi”. Czy mi się to udało? Do końca nie wiem, ale cieszę się, że kolęda znalazła się w publicznym obiegu i żyje niejako swoim życiem - dodaje.

-Na pewno stało się to dzięki pomocy nieodżałowanego, cudownego człowieka i Przyjaciela, a niestety nieżyjącego już Romualda Lipko. Napisał do niej muzykę, pomagał przy realizacji teledysku, zachęcił Grzegorza Wilka do jej wyśpiewania. Prezentowana w Telexpressie zyskała ciepłe opinie. Bardzo życzliwie odniósł się do niej Komendant Główny Policji generał Jarosław Szymczyk w świątecznym programie Radia Kielce z jego udziałem. Kolęda jest także od kilku lat „etatowym” utworem śpiewanym od kilku lat podczas Święta Trzech Króli, bo docenia ją także Kielecki Biskup Marian Florczyk, z którym organizowane jest wspólne kolędowanie. W ubiegłym roku zaprezentował ją Zespół Muzyczny „Wiolinki” z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kielcach. Nucą ją także dzieci, młodzież specjalnej troski z Zespołu „Uśmiech” na corocznym spotkaniu opłatkowym w Wojewódzkim Domu Kultury.
„Kolęda od policjantów" gościła także na corocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w WDK Kielce. Rok temu w tym wydarzeniu wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bilczy (pow. kielecki). Mali artyści śpiewali wspólnie ze świętokrzyskimi policjantami. Debiut dzieci ubranych w mundurkach policyjnych oraz ich żywiołowe śpiewanie wzbudziło wielkie uznanie i zachwyt publiczności. Młodzi artyści z Bilczy pod opieką Pani Marceliny Rajch-Gronek w grudniu 2019 roku wzięli udział w eliminacjach Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlik. Wykonawcy policyjnej kolędy otrzymali wyróżnienie, które wręczył im Dyrektor Festiwali na gali finałowej.

Także w tym roku "Kolęda od policjantów" zasygnalizowała swoją obecność już na początku grudnia. Ośmioletnia Klaudia Kiczor uczennica II klasy SP wraz z Marcinem Janaszkiem z WDK zdobyli wyróżnienie w 6. Konkursie Kolęd i Pastorałek "Żołnierskie kolędowanie" on-line, którego organizatorem jest Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W konkursie wzięło udział 150 wykonawców z całej Polski.

- Nie mogę nie wspomnieć jeszcze jednej, tak ważnej dla mnie historii związanej z kolędą. Jest i będzie nierozerwalnie związana ,tak jak pisałam z Romualdem Lipko, który od czasu, kiedy poznaliśmy się, dzwonił do mnie przez kilka lat w ten najważniejszy dla nas dzień! W Wigilię! W tym roku już go nie ma…., ale telefon zadzwonił, trochę wcześniej niż zwykle i w słuchawce usłyszałam głos osoby mu najbliższej -ukochanej żony Doroty. Długo rozmawiałyśmy…. choć była to pierwsza rozmowa nieznanych sobie osób, rozumieliśmy się doskonale, postanowiliśmy, że będą następne…dziękuję za nią bo traktuję ją jak kontynuację przyjaźni bezinteresownej i pięknej o jakiej marzy chyba każdy…Dzisiaj tak o nią trudno - mówi Anna Zielińska - Brudek.

8c4eeb91-52e6-b8f2-94a4-aa2dd13eb7fd,7195ee69-1735-2e81-98df-e51165dd4698

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie