Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolędnicy zaskakiwali pubilczność na przeglądzie w WDK [WIDEO, zdjęcia]

Iwona Rojek
Zespół kolędniczy z Czyżowic działa od  pięciu lat i tworzą go sami mężczyźni.
Zespół kolędniczy z Czyżowic działa od pięciu lat i tworzą go sami mężczyźni. Dawid Łukasik
W niedzielę kielczanie mogli przypomnieć sobie klimat świąt i obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury przegląd zespołów kolędniczych. Osiem grup przedstawiło ciekawe programy, które na co dzień prezentują na swoich terenach.
Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych w WDK

Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych w WDK

- To już 35 Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych, wcześniej odbywał się w Miechowie - informowała organizator imprezy, Małgorzata Michałowska Wójcik, po. zastępcy dyrektora placówki. - Jest organizowany po to, aby mieszkańcy nie zapominali o dawnych zwyczajach bożonarodzeniowych, zespoły mogły pokazać swoją pracę, a ponadto chcemy popularyzować samo kolędowanie po domach. W przeglądzie mógł wziąć udział każdy, nawet amatorski zespół, który miał coś interesującego do pokazania.

Widzowie dopisali, a w południe do występu szykowała się grupa kolędnicza "Czyżowice" z gminy Bejsce. - Działamy już pięć lat, inicjatorem powstania naszej grupy jest nasz mieszkaniec Roman Pobiega, który skończył osiemdziesiąt lat i przekazuje nam wszystkie dawne zwyczaje - mówiła kierownik Krystyna Półtorak. - Śpiewamy kolędy, przyśpiewki, prezentujemy różne sceny z Pisma Świętego i zależy nam na wysokim poziomie tego co pokazujemy ludziom. Równie mocno w pracę z dziećmi angażuje się Stanisława Żądecka, która prowadzi dziecięcy zespół "Pastuszkowie". - Mamy nadzieję, że nasze dzieciaki spodobają się publiczności - mówiła.

- Interesuję się kolędami - zdradziła Jolanta Kiełek, która przyszła na przegląd razem z dziećmi. - Wiem, że termin ten przybył do Polski z tradycji rzymskiej, około VII wieku n.e. -Początkowo w Nowym Roku to właśnie Rzymianie odwiedzali się, wymieniali prezentami, podarowywali sobie radosne pieśni. Najpierw była to tradycja świecka, potem stała się religijną.

W przeglądzie wzięli udział artyści z wielu miejscowości, a wielkie zdumienie wywołał pan Krzysztof ze Skorzeszc grający Żyda, który wkroczył na scenę z prawdziwym, aczkolwiek nieżywym gołębiem. - Gołąb padł, a dobrze jest czasem czymś zaskoczyć widzów - podsumował swoją rolę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie