Kolejka do muzeum?

Iwona Ogrodowska-Ogórek
Kiedyś tą trasą przebiegał tor, którym kolejka dowoziła rudę do starachowickich zakładów.
Kiedyś tą trasą przebiegał tor, którym kolejka dowoziła rudę do starachowickich zakładów. I. Ogrodowska-Ogórek
Udostępnij:
Turyści mogliby najpierw zwiedzić Wielki Piec, a następnie wyruszyć wąskotorówką do Iłży.

Prawdopodobnie w 2009 roku oddany zostanie do użytku odcinek kolejki wąskotorowej na trasie Starachowice - Iłża. Pomysł urzędników starostwa jest taki, aby w Starachowicach kolejka wyjeżdżała z terenu muzeum przyrody i techniki.

Odbudową około 20-kilometrowego odcinka zabytkowej kolejki wąskotorowej kursującej przed laty na trasie Starachowice - Iłża na mocy zawartego porozumienia zajmują się gmina Iłża i powiat Starachowice. Jeszcze w tym tygodniu, jak informuje dyrektor Krzysztof Niedopytalski ze Starostwa Powiatowego, zostanie oddany do użytku kolejny kilometr odbudowanego torowiska.

- Będzie to odcinek od składu drzewa w Marculach do siedziby Nadleśnictwa - informuje szef Wydziału Promocji Starachowickiego starostwa. - Trasa Starachowice - Iłża liczy 20 kilometrów, dotychczas oddano do użytku 17 kilometrów torowiska. W najbliższych latach nastąpiłoby połączenie całej trasy.

Plany dla turystów

Obecnie stacja kolejki wąskotorowej znajduje się w Starachowicach Wschodnich obok przejazdu kolejowego. Plany są inne i dotyczą wydłużenia tej trasy do Muzeum Przyrody i Techniki imienia Jana Pazdura, znajdującego się w Starachowicach Zachodnich.

- Docelowo chcemy, aby kolejka wyjeżdżała z muzeum. Turyści odwiedzający nasze miasto najpierw zwiedziliby kompleks muzealny, Wielki Piec, a następnie wyruszyliby na przejażdżkę kolejką wąskotorową do Iłży - mówi dyrektor Krzysztof Niedopytalski.

- W ciągu najbliższych dwóch lat planowana jest modernizacja kolei szerokotorowej w Starachowicach Wschodnich. Planowałem, aby podczas tych prac do tego torowiska dołączyć kolejną jedną szynę, w ten sposób wąskotorówka mogłaby przedłużyć swoją trasę i dojeżdżać do muzeum. Ale na tej trasie są prywatne garaże…
Opinie są podzielone

Jest ich ponad 40, garaże wykupili mieszkańcy przed kilkoma laty od gminy. - Kiedyś tą trasą przebiegał tor, którym kolejka dowoziła rudę do starachowickich zakładów. Dziś pozostał nasyp, szyny zdemontowano. Chodzi nam o to, aby pomiędzy tymi garażami ponownie przeprowadzić tory, tak jak przed laty - informuje dyrektor Niedopytalski.

22 października w siedzibie starostwa odbyło się spotkanie z właścicielami garaży. Spośród ponad 40 przybyło kilkunastu. - Te osoby, które przyszły pozytywnie odniosły się do naszego pomysłu. Choć, jak to zawsze bywa, są i przeciwnicy - mówi dyrektor Niedopytalski. Kiedy udaliśmy się na miejsce, gdzie zgodnie z propozycjami władz powiatu miałaby przebiegać trasa kolejki, zastaliśmy nielicznych właścicieli garaży. Jeden z mężczyzn, jak mówi, o wymienionych planach dowiedział się od nas.

- Nic na ten temat nie słyszałem. Tu nikt się na to nie zgodzi - mówił mężczyzna. Aby pomysł urzędników starostwa został zrealizowany, zgodzić na to muszą się wszyscy właściciele garaży. Gdyby jednak tak się nie stało, jako alternatywę wymyślono inną koncepcję przeprowadzenia trasy wąskotorówki. - Kolejkę przeprowadzilibyśmy nie pomiędzy, ale za garażami - dodaje dyrektor.

- Ta koncepcja będzie wymagała jednak większych wydatków. Dyrektor Niedopytalski jednak jest optymistycznie nastawiony i wierzy, że do porozumienia z mieszkańcami dojdzie. Kolejne spotkanie w tej sprawie wyznaczono na 12 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie