Kolejne ciekawe odkrycia na zamku w Szydłowie. Znaleziono przedmioty pochodzące nawet z XIV wieku! (WIDEO,ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Podczas odkrycia detali architektonicznych
Podczas odkrycia detali architektonicznych Piotr Walczak
Archeolog Tomasz Olszacki przeprowadził na terenie kompleksu zamkowego w Szydłowie kolejne badania, podczas których dokonano ciekawych odkryć.

Badania na zamku w Szydłowie

Badania po północnej stronie założenia zamkowego przeprowadzone zostały na przełomie października i listopada. Ich celem było odsłonięcie fortyfikacji za budynkiem Skarbczyka. Poprzednie eksploracje w tym rejonie wykazały, że mury obronne biegły tuż przy krawędzi skarpy opadającej w stronę rzeczki Ciekącej. Stwierdzono również, że do murów tych przylegają kolejne, prostopadłe względem obwodowego. Nieznana była ich funkcja. Mogło się okazać, że jest to jakiś budynek, być może, domniemana Brama Wodna.

W tym roku Tomasz Olszacki kontynuował badania z pomocą studentów archeologii Szymonem Ważyńskim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Mikołajem Rydzem z Uniwersytetu Warszawskiego. Założono jeden wykop, który miał zweryfikować charakter dostawionych, względem obwodowego, murów.

Po odsłonięciu fundamentów okazało się, że do muru obwodowego dobudowana jest przypora o długości 180 centymetrów i szerokości 130 centymetrów. Kolejnych należy się więc spodziewać na całej długości skarpy. Miały one funkcję stabilizującą mur obwodowy i są nieco młodsze od niego, ale także XV-wieczne.

Podczas wykopalisk znaleziono ceramikę z XIV wieku. Natrafiono również na warstwę z której wydobyto mnóstwo fragmentów zielonych kafli piecowych, zdobionych ornamentami florystycznymi i geometrycznymi. Warstwa ta związana jest z porządkowaniem zamku po jego pożarze w pierwszej połowie XVII wieku.

Jednak najciekawsze artefakty archeolodzy znaleźli w warstwie związanej z destrukcją zamku w wiekach późniejszych. To pięknie zachowane, renesansowe detale architektoniczne. Można je już oglądać w lapidarium jagiellońskiego pałacu królewskiego.

Badania zostały sfinansowane przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach przy wsparciu samorządu Miasta i Gminy Szydłów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie