Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne osoby upamiętniono na murze pamięci na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach (ZDJĘCIA)

TT
Tabliczki z nazwiskami następnych ośmiu osób zaangażowanych w działalność niepodległościową w latach 1939 – 1956 w regionie świętokrzyskim znalazły się na murze pamięci przy dawnym więzieniu na ulicy Zamkowej w Kielcach.

Na murze pamięci znajduje się już łącznie 171  zdjęć bohaterów, którzy stracili życie w wyniku terroru niemieckiego i komunistycznego. Jak przyznał doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach są to ofiary więzienia Gestapo oraz Urzędu Bezpieczeństwa, które mieściło się przy obecnej ulicy Zamkowej w Kielcach. Niektórzy z poszkodowanych zostali zamordowani tylko dlatego, że sprzedawali chleb na ulicy, inni za pomoc Żydom lub prowadzoną działalność niepodległościową.

Ofiary reżimów
Doktor Marek Maciągowski przyznał jednocześnie, że gromadzenie materiałów na temat poszczególnych osób jest trudne i czasochłonne, jednak pozwala spojrzeć na historię Kielc i regionu świętokrzyskiego z perspektywy konkretnych ludzi. W grudniu 2019 roku na kieleckim murze przypomniano sylwetkę między innymi Wacława Łukomskiego. W okresie okupacji był on członkiem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej oraz wójtem Bliżyna. Został wysłany do obozu, skąd nie powrócił. Pojawiły się również tabliczki z nazwiskami duchownych – ojca Pawła Kulawego z klasztoru na Świętym Krzyżu oraz ojca Jana Pawołka.

Wśród upamiętnionych znalazł się również Stanisław Staroń – ofiara komunistycznych represji. Urodził się on 8 sierpnia 1928 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas okupacji niemieckiej, będąc pracownikiem Huty Ostrowiec, zaangażował się w działalność konspiracyjną i został członkiem Armii Krajowej. Po 1945 roku nie zrezygnował z walki o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. We wrześniu 1946 roku powołał do życia antykomunistyczną organizację „Błyskawica”.

Został aresztowany 4 listopada 1951 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim przez funkcjonariuszy miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. 26 lutego 1952 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach, na wyjazdowej sesji w Ostrowcu Świętokrzyskim, skazał Stanisława Staronia na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 czerwca 1952 roku w więzieniu w Kielcach. Szczątki Stanisława Staronia zostały odnalezione w czerwcu 2018 roku w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Rzymskokatolickim „Piaski” w Kielcach. Jego tożsamość poznaliśmy podczas uroczystego wręczania not identyfikacyjnych, która odbyła się 17 czerwca 2019 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Będą kolejni upamiętnieni
Łącznie w grudniu 2019 roku Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej upamiętnił osiem osób. W tym gronie znaleźli się: Antoni Burzyński (żołnierz Armii Krajowej), Zygmunt Gajda, Jan Kundera, ojciec Paweł Kulawy, Wacław Łukomski (żołnierz Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej), ojciec Jan Pawołek, Tadeusz Pietrzyk (żołnierz Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej) oraz Stanisław Staroń (członek antykomunistycznej Organizacji „Błyskawica”).

Obecnie trwają prace nad opracowaniem kolejnych biogramów i poszukiwania kolejnych osób zaangażowanych w walkę o wolną i niepodległą ojczyznę, którzy przebywali w więzieniu w Kielcach w okresie niemieckiej okupacji i powojennej, komunistycznej Polsce.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie