Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne rozmowy o budowie zbiorników retencyjnych i tak zwanego "morza pińczowskiego". Co ustalono? (SZCZEGÓŁY)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Tak wygląda teren pomiędzy Pińczowem, a Skrzypiowem po nawalnych deszczach i wylewach Nidy. Teren jest sukcesywnie zalewany. Według planów władz gminy Pińczów miałby powstać tam ogromny zbiornik retencyjny.
Tak wygląda teren pomiędzy Pińczowem, a Skrzypiowem po nawalnych deszczach i wylewach Nidy. Teren jest sukcesywnie zalewany. Według planów władz gminy Pińczów miałby powstać tam ogromny zbiornik retencyjny. archiwum, pinczow.com
Zanim wprowadzono czerwoną strefę udało się w Pińczowie zorganizować ciekawe spotkanie dotyczące budowy zbiorników retencyjnych. W hali sportowej spotkali się przedstawiciele naszych samorządów i reprezentanci Wód Polskich. Mówiono o planach utworzenia ogromnego zbiornika w Pińczowie.

Susza, gospodarka wodna, ochrona zasobów wodnych - to były główne punkty dyskusji, jaka odbyła się 23 września 2020 roku w pińczowskiej hali widowiskowo - sportowej. Do rozmów doszło z inicjatywy Polskiego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” – podmiotu odpowiedzialnego za krajową gospodarkę wodną. Gości powitał starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu Ireneusza Gołuszki, a następnie głos zabrał Henryk Kaczmarski – dyrektor Zarządu Zlewni Kielce. Przedstawiona prezentacja dotyczyła przede wszystkim wymagań formalnych w związku z pobieraniem wód gruntowych i głębinowych. Dyrektor Kaczmarski poruszył także temat wód śródlądowych płynących oraz wód podziemnych będących własnością Skarbu Państwa, jednak to temat suszy zdominował wystąpienie szefa Zlewni Kielce.

Susza to jeden z najważniejszych problemów Wód Polskich. Brak śnieżnych zim, mała ilość opadów, a z kolei duża ilość zużycia wody przez przemysł i rolnictwo - sprzyja jej niedoborom, z czym mierzyć się muszą hydrolodzy. Podczas spotkania przedstawiono plan przeciwdziałania skutkom suszy na lata 2021-2027.

Temat malejących zasobów wodnych przeważał także podczas zadawanych pytań. Przedstawiciele samorządów pytali zadawali pytania, które dotyczyły głównie budowy studni, stanu śluz i przepustów wałowych, powstawania polderów zalewowych oraz regulacji koryt rzek i cieków wodnych. Wysnuto wniosek, że jedną z metod zaradczych może być budowa zbiorników małej retencji.

Mówiono też o planach władz gminy Pińczów, aby przy mieście powstał ogromny zbiornik retencyjny. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Coraz bliżej budowy tak zwanego "morza pińczowskiego"? Podpisano umowę na opracowanie koncepcji ogromnego zbiornika wodnego

Przypomnijmy, że problem suszy i sprawę budowy zbiorników retencyjnych na terenie powiatu poruszył już w lipcu Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota, który dostrzega wagę problemu. Mówił o tym podczas spotkania samorządów,, które tworzą Nadnidziańskie Porozumienie. Wójt gminy Złota, Tadeusz Sułek zwrócił uwagę na problem budowy zbiorników retencyjnych: - Zbiorników retencyjnych brakuje u nas w gminie i myślę, że to nie jest tylko nasz problem. Ponieważ rolnicy używają wód gruntowych do podlewania. To jest najczystsza woda, która powinna być przeznaczana do picia. Za kilka lat może to być ogromny problem i spowodować niedostatek wody pitnej - mówił wtedy wójt.

Samorządy powiatu pińczowskiego są żywo zainteresowane takimi inwestycjami i na pewno powróci niebawem ten temat. Sprawę będziemy monitorować na bieżąco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie