Kolejne unijne pieniądze na łącznicę kolejową Czarnca - Włoszczowa Północ. Jeszcze w 2022 roku trasa Kielce - Warszawa w 2 godziny 20 minut

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel

Wideo

Udostępnij:
O 767 tysięcy złotych wzrośnie unijne dofinansowanie projektu „Budowa linii kolejowej numer 582 Czarnca – Włoszczowa Północna”, którego realizacja stworzy nowe możliwości dla kolei w województwie świętokrzyskim, skróci czas podróży z Kielc do Warszawy i ułatwi dotarcie pasażerom na północ Polski. Pierwsze pociągi pojadą nową trasą jeszcze w 2022 roku.

Umowę na dofinasowanie inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe podpisano w grudniu 2017 roku, natomiast w czwartek 13 stycznia marszałek województwa Andrzej Bętkowski, członek zarządu województwa Tomasz Jamka, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych Mateusz Wanat oraz zastępca dyrektora Piotr Grawicz parafowali aneks, który pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych, dodatkowych robót (prace archeologiczne, budowa schodów skarpowych, wydłużenie muru oporowego), wykup gruntów, a co za tym idzie - sprawne zakończenie przedsięwzięcia.

- To jedno z najważniejszych w naszym regionie przedsięwzięć z obszaru komunikacji kolejowej, współfinansowane ze środków unijnych, dzięki któremu między innymi skróci się czas podróży z Kielc do Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową, pasażerowie będą mogli skorzystać z dogodnych połączeń regionalnych oraz szybciej dotrzeć z Kielc do Poznania, Bydgoszczy, Trójmiasta czy Łodzi

- mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

I jak dodaje - Wartość dofinansowania projektu z funduszy europejskich wzrośnie ostatecznie do 37 milionów 140 tysięcy złotych, natomiast jego ogólny koszt zamknie się w kwocie – 53 milionów 590 tysięcy złotych.

Budowa linii kolejowej numer 582 Czarnca – Włoszczowa Północna

Projekt „Budowa linii kolejowej numer 582 Czarnca – Włoszczowa Północna” to budowa nowej linii kolejowej numer 582 łączącej posterunek odgałęźny Czarnca ze stacją Włoszczowa Północ. Potrzeba wybudowania nowej linii kolejowej wynika z faktu, iż do tej pory nie ma możliwości wjazdu z linii kolejowej 61 - z kierunku Kielc na linię numer 4 czyli Centralną Magistralę Kolejową w kierunku Warszawy i Łodzi, bez zmiany kierunku jazdy. Taka sama sytuacja dotyczy również relacji odwrotnej.

Inwestycja, która jest już w końcowej fazie, obejmuje budowę linii kolejowej o łącznej długości 3,252 kilometra w tym długość nowobudowanego odcinka to 3,204 kilometra wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz przebudowę istniejących obiektów inżynieryjnych, SRK, sieci trakcyjnej, elektroenergetyki i telekomunikacji.

Linia będzie obsługiwała pasażerów aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i kieleckiej

Jak podkreśla członek zarządu województwa Tomasz Jamka - Linia kolejowa Czarnca – Włoszczowa Północ, łącząca linię kolejową numer 61 Kielce – Fosowskie z linią numer 4 Centralną Magistralę Kolejową, Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie, ma stanowić dodatkowy element spójnego systemu kolejowych połączeń między aglomeracjami miejskimi w Polsce. Koncentrować będzie ruch z wielu kierunków w celu maksymalnego wykorzystania jej zdolności przepustowej. Zakłada się, że będzie ona obsługiwała pasażerów podróżujących pomiędzy aglomeracjami: warszawską, łódzka i kielecką.

Łącznica Czarnca – Włoszczowa Północ zwiększy możliwości przejazdu pociągów na terenie województwa świętokrzyskiego. Możliwa będzie bardziej atrakcyjna oferta połączeń międzyregionalnych między innymi w kierunku Warszawy i Łodzi. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji Kielce – Warszawa skróci się do 2 godzin 20 minut.

Łącznica będzie zelektryfikowana i przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 kilometrów na godzinę, zaś towarowych 80 kilometrów na godzinę.

Oddanie trasy do eksploatacji planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paul
Ta łącznica powinn być skończona 5 lat temu zgodnie z zapowiedziami, ale niestety jedyny poseł który dbał o kieleckie to śp PGosiewski. Reszta obecnych po nieudacznicy i podrzutki. Dodatkowo powinien być dojazd Kielce, Chęciny, Małogoszcz, Włoszczowa... szynobus, szybka trasa drogowa... ale wizji rozwoju kielckiego brak
Dodaj ogłoszenie