Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne warsztaty rekonstrukcyjne w Chobrzanach [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Tematem pokazów rekonstrukcyjnych było Powstanie Styczniowe - polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu.
Tematem pokazów rekonstrukcyjnych było Powstanie Styczniowe - polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Archiwum
Już po raz drugi w Zespole Placówek Oświatowych w Chobrzanach zorganizowano pokaz rekonstrukcyjny. Organizatorem bardzo ciekawego i pouczającego wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu.

Pokaz odbył się w ramach projektu pt. „Żywa Lekcja Niepodległości”, który to „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

W warsztatach wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy Samborzec. Dowódca szwadronu Robert Mazur i szef szwadronu Mariusz Kowalski, któremu asystował syn Michał, przeprowadzili szkolenia na terenie szkół w Samborcu i Chobrzanach. Przekazali oni uczniom wiedzę teoretyczną związaną z pocztami sztandarowymi. Większą część zajęć stanowiły szkolenia praktyczne z musztry i obowiązków każdego członka pocztu, wydawania komend oraz utrwalenie wiedzy zdobytej na poprzednich warsztatach. Młodzież ćwiczyła podstawowy krok w czasie marszu ze sztandarem, przejścia w rzędzie oraz kolumnie pocztu, oddawanie honoru podczas hymnu.

Wiedza i umiejętności zdobyte na warsztatach zostaną w pełni wykorzystane przez uczniów podczas zbliżających się uroczystości związanych z setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Spotkanie rozpoczął dyrektor szkoły Robert Soja, który przywitał przybyłych gości oraz prowadzących pokaz. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Samborzec – pan Witold Surowiec. Podziękował młodzieży za liczne przybycie i aktywny udział w warsztatach. Pan Wójt wręczył dyplomy z podziękowaniami dla stowarzyszeń z gminy Samborzec, które wzięły udział w projekcie.

Tematem pokazów rekonstrukcyjnych było Powstanie Styczniowe - polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Było ono największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.

Prowadzący spotkanie Mariusz Kowalski prezentował również zdjęcia z tego okresu, a także umundurowanie i uzbrojenie, które podczas walk mieli na sobie kawalerzyści. Pokaz rekonstrukcyjny spotkał się z pozytywnym odzewem i aktywnością wśród młodzieży.

Na następne spotkanie ze Szwadronem Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich organizatorzy zapraszają piątego października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie