W poniedziałek, 22 czerwca odbyło się nadzwyczajne zebranie udziałowców spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury w Jędrzejowie.
Spółka ciuchci idzie do likwidacji
Podczas spotkania omówiono kilka ważnych kwestii. Pierwsza, to podjęcie decyzji w sprawie likwidacji spółki. Powołano też likwidatora, którym został mecenas Rafał Jarząbek z Kielc.
Podczas poniedziałkowego spotkania, Tomasz Hałatkiewicz - dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który decyzją marszałka województwa będzie zarządzał kolejką po etapie przemian właścicielskich mówił:
- Likwidacja spółki powinna potrwać od sześciu do ośmiu miesięcy - komentował dyrektor i dodał: - Przejazdy turystyczne Świętokrzyską Kolejką Dojazdową prawdopodobnie uruchomione zostaną 1 maja 2021 roku.
Historyczna chwila - marszałek przejmuje kolejkę
Przypomnijmy, że 8 czerwca udziałowcy spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie podpisali list intencyjny w sprawie przejęcia kolejki przez podległy zarządowi województwa świętokrzyskiego - Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Tym samym kontrolę nad słynną ciuchcią przejął Urząd Marszałkowski i czeka ją dobra przyszłość - rewitalizacja i doinwestowanie. Zobacz:
Dotychczasowa działalność w formie spółki, nie pozwalała na sięganie po wsparcie z pieniędzy zewnętrznych, były też problemy z dogadaniem się dotychczasowych partnerów, dlatego likwidacja spółki oraz przejęcie kolejki przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe to dla legendarnej ciuchci wielka szansa.
Dotychczas siedmiu udziałowców
Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w sierpniu 2002 roku. W jej skład wchodziły: Urząd Marszałkowski, powiaty: jędrzejowski i pińczowski oraz miasta i gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno.
Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Ekspres Ponidzie działała w ramach spółki prawa handlowego. Województwo świętokrzyskie miało 20 procent udziałów, powiat pińczowski i jędrzejowski - po 10 procent udziałów. Najwięcej miały: gmina Jędrzejów - 28,9 procent udziałów, zaraz za nią gmina Pińczów - 21,8 procent. Gmina Imielno - 4,6 procent oraz gmina Kije - 4,7 procent.
Ciuchcia od lat boryka się z kłopotami finansowymi. Nie jest tajemnicą, że jej współwłaściciele nie mogli porozumieć się na przykład w sprawach poważniejszych inwestycji. Co roku trzeba było "dokładać" do jej funkcjonowania.
Jeszcze w 2020 roku na rzecz kolejki zostanie przekazane w sumie 750 tysięcy złotych:
- powiat jędrzejowski i pińczowski po 32 tysiące 625 złotych,
- gmina Pińczów i Jędrzejów po 101 tysięcy 500 złotych,
- a gmina Kije i Imielno 10 tysięcy 875 złotych.
Czytaj więcej: Szykuje się remont i rewitalizacja Ciuchci Express Ponidzie. Zobacz kto i ile wyłoży na to pieniędzy - wszystko już ustalone
Wojciech Kossakowski - 3 konkrety dla WiM
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?