Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok w stronę powstania wielkiego parku rozrywki nad zalewem w Sielpi

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Gmina Smyków wyłoniła wykonawcę na opracowanie koncepcji zagospodarowania 14-hektarowego terenu po byłym polu namiotowym przy zalewie w Sielpi. Może tam powstać olbrzymi park rozrywki.

14-hektarowy teren, który znajduje się nad nad południowym brzegiem zbiornika sielpiańskiego to dawne pole namiotowe, które pamiętać mogę jednak tylko ci starsi amatorzy turystycznych wypadów. - Dawniej to było bardzo popularne miejsce i przynosiło naszej gminie sporo profitów - mówi Jarosław Pawelec, wójt gminy Smyków, do której należy ten graniczący z gminą Końskie teren. - Wykorzystanie możliwości tej działki wzmocnione sąsiedztwem z zalewem w Sielpi było jednym z moich wyborczych założeń. Wierzę, że w tym miejscu może powstać co naprawdę fajnego. Chcemy by było to coś w rodzaju parku rozrywki, choć brane są pod uwagę również inne możliwości - tłumaczy.

Właśnie wybrana została firma, która opracuje dwie alternatywne koncepcje programowe wykorzystania tego tego terenu. Obie będą między innymi zawierać analizę potencjału lokalizacyjnego, rynku, budżetu, modelu biznesowego i ram czasowych inwestycji, projekty koncepcyjne zagospodarowania przestrzeni, selekcja atrakcji, wybór alternatyw, projekt założeń rzeczowo – finansowych, a także projekty koncepcyjne w perspektywie i wizualizacje.

- Jesteśmy na początku drogi. Opracowanie wstępnej koncepcji może wydawać się proste, ale jest to najważniejszy etap, ponieważ od niego będzie zależał sukces inwestycji i skala tego sukcesu. Na tym etapie przyjmuje się szacunkowe zaokrąglone kwoty inwestycji oraz szacuje się ewentualny poziom przychodów. Analiza ogólna rynku, konkurencji, zasobności portfela potencjalnych klientów. Tutaj wstępnie szacuje się poziom kosztów, przyjmując wstępne typy urządzeń i atrakcji które mają wystąpić w parku – mówi Jarosław Pawelec. - Dokument ten będzie podstawą do dalszych kroków, m.in. określenia założeń formalno-prawnych w jakich nasza gmina mogłaby partycypować w realizacji inwestycji, oraz oszacowania spodziewanych korzyści – dodaje.

Niewykluczone, że nad Sielpią powstaną również termy. Gmina złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie na odwiert geotermalny w na tym terenie. Są bowiem przesłanki, że być może na głębokości około kilometra mogą być źródła termalne. To dałoby wiele możliwości, bo na przykład Termy Uniejów czy Termy Chochołowskie mają powierzchnię 2-4 hektarów. Działka nad zalewem w Sielpi ma powierzchnię aż 14 hektarów.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie