Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny raz dopadły cię problemy trawienne? Jest na to sposób!

Paula Goszczyńska
123RF
Wzdęcia, odbijanie czy nudności potrafią zepsuć niejedną piękną chwilę w gronie przyjaciół i rodziny. Aby do tego nie dopuścić, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania.

Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Niestety, bardzo często zapominamy, jak ważną rolę odgrywa w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Nieodpowiednie dla nas posiłki dostarczają energii, ale bardzo często są również źródłem przykrych niestrawności. Dlaczego tak się dzieje? Powodem może być nieprawidłowe funkcjonowanie dróg żółciowych.

Miłe złego początki

Po raz kolejny chcieliśmy miło spędzić czas z najbliższymi, delektując się różnymi kulinarnymi specjałami, ale niestety skończyło się jak zawsze. Gwałtowny ucisk, uczucie pełności, ostry ból w nadbrzuszu, odbijanie oraz nudności zepsuły nam radość spędzania wolnego czasu i cieszenia się posiłkiem. Każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył takich nieprzyjemnych dolegliwości i wolałby, aby nigdy więcej się nie powtórzyły. Dlatego, aby wyeliminować podobne objawy, warto poznać przyczynę ich powstawania. Otóż tego typu dolegliwości związane są bezpośrednio z utrudnionym trawieniem tłuszczów przez organizm i zaleganiem treści pokarmowej w dwunastnicy.

Żółć - kluczowa w procesie trawienia tłuszczów
Układ pokarmowy człowieka to system naczyń połączonych, które ze sobą ściśle współpracują. Składa się on z narządów przewodu pokarmowego i gruczołów trawiennych, do których zaliczamy wątrobę (razem z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi) oraz trzustkę. Gdy cokolwiek zaczyna szwankować, pojawiają się tego niepokojące objawy.

Wątroba, wśród wielu swoich funkcji, odpowiada za produkcję i wydzielanie żółci - kluczowej w procesie trawienia tłuszczów. Bez żółci proces trawienia tych związków nie może zostać uruchomiony. Przechodząca z wątroby żółć magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym, a następnie transportowana do dwunastnicy.

To właśnie tutaj następuje pierwszy, kluczowy etap trawienia tłuszczów. Aby proces ten przebiegał poprawnie, rolę regulatora pełni zwieracz Oddiego. To dzięki niemu możliwe jest dozowanie odpowiedniej ilości żółci, warunkując tym samym prawidłowe trawienie. Żółć emulguje bowiem tłuszcz, stymuluje apetyt i motorykę przewodu pokarmowego.

Niestety, trawienie nie zawsze przebiega bezproblemowo i często wynika to z problemów dróg żółciowych. Może dojść do zachwiania procesu wydzielania czy produkcji żółci lub zaburzeń zwieracza Oddiego. Schorzeniom dróg żółciowych towarzyszą zaburzenia procesów trawienia, czynności motorycznej przewodu pokarmowego. W efekcie organizm nie trawi tłuszczów, a treści pokarmowe zalegają w dwunastnicy. Właśnie wtedy pojawiają się objawy, które mogą być różne. Najczęściej to uczucie ciężkości i przesytu, wzdęcia, odbijanie się, gazy, skurcze i bóle brzucha, a nawet mdłości.

W czym tkwi niebezpieczeństwo chorób dróg żółciowych? Niestety, w dłuższej perspektywie może dojść nawet do poważnych powikłań. Zmniejszone wydzielanie żółci na początku może prowadzić do jej zastoju w pęcherzyku żółciowym, a w konsekwencji do wytrącenia się złogów, czyli kamieni żółciowych.

Możesz to zmienić

Oczywiście to wcale nie oznacza, że mamy rezygnować z miłych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Wręcz przeciwnie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka spraw. Aby nie dopuścić do pojawienia się nieprzyjemnych objawów, warto na co dzień sięgać po sprawdzone rozwiązania w walce z problemami trawiennymi.

Przede wszystkim starajmy się jeść nieco wolniej. Dzięki temu pokarm zostanie lepiej pogryziony, a następnie strawiony. Unikajmy również bardzo obcisłych ubrań i pasków, które krępują ruchy. Wybierajmy potrawy lżejsze, a tym samym lekkostrawne. Przed posiłkiem możemy również napić się wody - dzięki temu zjemy nieco mniej.

Warto również zaopatrzyć się w preparat, który usunie nieprzyjemne dolegliwości i znów pozwoli cieszyć się posiłkiem.

ZOBACZ TAKŻE: Bądź w formie: Dieta pudełkowa - jedni gotują, inni zamawiają gotowe diety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie