Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rekord Muzeum Wsi Kieleckiej. Z roku na rok zwiedzających przybywa

Lid
archiwum
Muzeum Wsi Kieleckiej sumuje mijający rok i chwali się sukcesami. - Odwiedziło nas więcej gości niż w latach poprzednich – mówi dyrektor Mariusz Masny.

– Do Parku Etnograficznego w Tokarni do listopada przyjechało 116 tysięcy turystów, o 14 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Naszymi hitami okazały się: Festiwal Smaków organizowany wspólnie z Echem Dnia oraz Jarmark Agroturystyczny. Na każdą z tych imprez przybyło po 13 tysięcy gości. Z kolei Jawor u Źródeł Kultury ściągnął 6 tysięcy osób.

W sumie wszystkie oddziały muzeum odwiedziło w tym roku 160 tysięcy gości, w ubiegłym roku było ich 150 tysięcy.
Przyszły rok powinien być jeszcze lepszy, temu mają służyć inwestycje, które planuje placówka. Wkrótce wyłoni wykonawców wystawy w mauzoleum w Michniowie, na zakończenie projektu muzeum otrzymało z zewnątrz 10 milionów złotych, koszt całości to 15 milionów złotych. 5 milionów dołoży samorząd województwa.

12 lipca 2018 roku w Michniowie odbędą się pierwsze obchody ustanowionego w tym roku przez Sejm Dnia Pamięci Walk i Męczeństwa Wsi Polskich. - 12 lipca 1943 roku był pierwszym dniem pacyfikacji Michniowa - przypomina Mariusz Masny. Muzeum szykuje też potężną wystawę „817”, która pokaże wszystkie polskie wsie spacyfikowane przez niemieckiego okupanta.

W zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie trwają prace dostosowujące ten obiekt do funkcji muzealnych. W kościele w Rogowie, w którym w tym roku dzięki pomocy Ministerstwa Kultury odrestaurowano ołtarz główny będą trwały prace konserwatorskie, na odnowienie czeka zabytkowa ambona. Muzeum planuje także badania twórczości ludowej na terenie województwa świętokrzyskiego, a nawet rekonstrukcję dzwonu odganiającego burzę. Chce także wydać książkę o chłopskiej architekturze kamiennej.

Wśród planowanych w przyszłym roku wydarzeń nie ma Festiwalu Filmów Niezwykłych, bo, jak wyjaśnia dyrektor, przyciągał on zbyt małą liczbę widzów. – Pojawi się za to nowa impreza – jesienią będzie to podziękowanie za plony – zapowiada dyrektor. - Nie zabraknie natomiast Festiwalu Smaków, Święta Chleba, czy Jarmarku Agroturystycznego.

W najbliższą niedzielę, 17 grudnia muzeum zaprasza do dworku Laszczyków na kiermasz świąteczny połączony ze wspólnym śpiewaniem kolęd i warsztatami ozdób świątecznych. Wewnątrz dworku obejrzeć można bardzo ciekawą otwarta we wtorek wystawa o świętach, ale wśród Łemków, można porównać je z tymi, które znamy z własnych domów.

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

ZOBACZ TAKŻE: Halny szaleje na Podhalu

(Źródło:gazetakrakowska.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie