Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces Zuzanny Rydz z Włoszczowy. Otrzymała Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Anna Bilska
Anna Bilska
Zuzanna Rydz podczas Konferencji AIAA Propulsion and Energy Forum, w Stanach Zjednoczonych.
Zuzanna Rydz podczas Konferencji AIAA Propulsion and Energy Forum, w Stanach Zjednoczonych. archiwum prywatne
Rodowita włoszczowianka Zuzanna Rydz odniosła kolejny sukces w dziedzinie nauki. Tym razem otrzymała I Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej. Opowiedziała nam o swoim niezwykłym badaniu oraz o studiach w Anglii, które poszerzają horyzonty.

Zuzanna Rydz otrzymała nagrodę za opracowanie systemu niwelującego drgania kompozytowego rakietowego statecznika. - Ta praca to część projektu rakiety "Turbulencja" realizowanego w kole naukowym AGH Space Systems, w którym działam od dwóch lat - tłumaczy Zuzanna Rydz. – To demonstrator technologii rakiety sondującej zdolnej do osiągnięcia pułapu 10 kilometrów.

Zespół koła naukowego składający się ze studentów i rezydentów studentek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracował najpierw silnik rakietowy na ciekły materiał pędny. To pierwszy tego typu silnik w Polsce! - Podczas pracy nad projektem pojawił się problem drgań, które mogą występować podczas lotu. Właśnie na tym problemie skupiłam się w mojej pracy - mówi Zuzanna. - Opisałam wykonanie prototypów stateczników wytworzonych z zaprojektowanego przeze mnie materiału. Na przygotowanych modułach symulowałam rzeczywiste warunki panujące podczas lotu rakiety oraz przeprowadziłam analizę występujących drgań. Zaprezentowałam również serię badań materiałowych, które są niezbędne do poprawnego skonstruowania tego elementu - wyjaśnia studentka.

Laureatów poznaliśmy w miniony piątek. - Bardzo dziękuję Polskiej Agencji Kosmicznej za to wyróżnienie. Nagroda i wsparcie finansowe dały mi dużo motywacji i siły do dalszych działań. Myślę, że po studiach nadal będę zajmować się materiałami, które będą mogły być wykorzystywane w misjach kosmicznych - zaznacza.

Zuzanna rozpoczęła studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ale od tego semestru uczy się również na uczelni w Cranfield. W przyszłym roku będzie bronić pracy magisterskiej. - Mój kierunek studiów to Aerospace Materials, połączenie nauki o materiałach z inżynierią lotniczą i kosmiczną. To dla mnie bardzo korzystne, że codziennie mogę doskonalić techniczny język angielski. Bardzo polecam każdemu wyjazdy na zagraniczne uczelnie. Na uniwersytetach takich jak Cranfield, program nauczania nastawiony jest na zdobywanie praktycznego doświadczenia, które jest bardzo pomocne w dalszej karierze zawodowej. Takie studia poszerzają horyzonty, nie tylko naukowe. W mojej grupie są studenci z Chin, Indonezji czy Kenii. Pracując z osobami z różnych stron świata można wiele nauczyć się o zwyczajach i kulturze innych narodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie