Spotkanie inauguracyjne Koła Gospodyń Wiejskich w Piórkowie już za nami. Panie zawiązały swoją działalność w grudniu, ale teraz zdecydowały się zaprezentować światu w siedzibie piórkowskiej szkoły. Choć dopiero zaczynają działalność, mają wiele planów na przyszłość!

W Piórkowie kiedyś już istniało Koło Gospodyń Wiejskich, ale dawno wygasiło swoją działalność. Teraz panie postanowiły to zmienić.

- Na wsi zrobiło się trochę smutno i ponuro. Kobiety siedziały po kątach. Życie kulturalne mocno podupadło. Wiele z nas odczuwało potrzebę wyjścia do ludzi i porozmawiania, chociażby o tym, co dzieje się kraju. Nikt nie wymieniał ze sobą nowości kulinarnych. To obumarło. Dlatego uznałyśmy, że chcemy wskrzesić tradycje - mówi Barbara Danek, jedna z pomysłodawczyń powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Piórkowie.

Razem z Beatą Wąs, także piórkowianką, postanowiły zmobilizować resztę kobiet na wsi. Ich inicjatywa wywołała spore zainteresowanie w miejscowości. Po kilku spotkaniach organizacyjnych koło udało się zarejestrować. Prezesem została wybrana Bożena Grys z Piórkowa. Sama pochodzi z pobliskiego Wszachowa, w gminie Baćkowice, ale chętnie przyłączyła się do inicjatywy. - Koleżanki wpadły na pomysł koła gospodyń. Od razu wszystkie zabrałyśmy się do pracy - mówi Bożena Grys.

Faceci w kole są... potrzebni

Koło Gospodyń Wiejskich w Piórkowie, mimo że powstało niedawno, liczy sobie już 32 osoby. Co ciekawe, jest wśród nich... trzech mężczyzn.

- Faceci wśród gospodyń wiejskich to brzmi dziwnie? Nieprawda. Mężczyźni są bardzo potrzebni. Ktoś przecież musi przenosić ciężkie rzeczy, dokonywać drobnych napraw, czy chociażby wspomóc nas dobrym słowem - tłumaczy Bożena Grys.

Jak dodaje, przekrój wiekowy członków jest bardzo szeroki. - Najmłodsza z nas ma 28 lat, najstarsza 65. Jednak mamy nadzieję, że przystąpią do nas starsze panie, które pamiętają tradycje dawnego koła gospodyń w Piórkowie. Być może przekażą nam swoją wiedzę - mówi.

Koło Gospodyń Wiejskich w Piórkowie nie wie jeszcze w czym będzie się specjalizować, ale to efekt licznych talentów pań. - Są u nas osoby o uzdolnieniach folklorystycznych, rękodzielniczych, kulinarnych i wokalnych. Dziewczyny są bardzo zdolne. Na pewno będziemy się rozwijać, bo entuzjazm jest ogromny - dodaje pani Bożena.

- Mamy zamiar zająć się w tańcem i śpiewem, ale i kulinariami. Problemem dla nas jest na pewno brak świetlicy, póki co zainstalowałyśmy się w szkole. Ale być może uda się nam ją odnowić, żeby mieć swoje miejsce na mapie gminy - uzupełnia Barbara Danek.

Była uroczysta inauguracja

W ostatni weekend w budynku szkoły w Piórkowie odbyła się uroczysta inauguracja działalności koła. Był wójt gminy Marian Partyka, starosta opatowski Tomasz Staniek oraz wielu innych samorządowców i wysoko postawionych osób.
Piórkowanki zaprezentowały się w nowiutkich strojach, które same uszyły. Były wesołe przyśpiewki ułożone specjalnie na tę okazję i dużo wspaniałego jedzenia.

- Przyrządziłyśmy bigos, pierogi z kapustą i grzybami, udziec wieprzowy, sałatki, obwarzanki oraz tort - wymienia Bożena Grys.

Jak założyć koło gospodyń wiejskich?

Nadal można zakładać i rejestrować koła gospodyń wiejskich. W myśl najnowszych przepisów, koło może założyć minimum dziesięć osób. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło.

Członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła 18 lat i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Jednocześnie ustawa stanowi, iż za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła gospodyń wiejskich mogą brać także udział osoby, które ukończyły 13 lat. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła.

Więcej informacji w opatowskim oddziale Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa przy ulicy Sempołowskiej 3. Telefon: 15 868 48 66


POLECAMY RÓWNIEŻ:


NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA


PLAN NAWOŻENIA AZOTEM – JAK SPORZĄDZIĆGdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?Dopłaty do paliwa rolniczego 2019. Do kiedy złożyć wniosek o zwrot akcyzy, do kiedy faktury, stawka? [5.02]
Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce. ZOBACZ galerię!NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY