Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe i radosne dożynki gminy Sędziszów w Krzcięcicach. Byłeś? [NOWE ZDJĘCIA]

Anna Grzybowska
Chleb zgodnie dzielili , od lewej: starostowie dożynek Monika Patyna z Mierzyna i Artur Lagierski ze Słaboszowic. burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek i przewodniczący Rady Miejskiej Adam Mysiara.
Chleb zgodnie dzielili , od lewej: starostowie dożynek Monika Patyna z Mierzyna i Artur Lagierski ze Słaboszowic. burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek i przewodniczący Rady Miejskiej Adam Mysiara. UMiG Sędziszów
W niedzielę 22 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne 2021, gminy Sędziszów w miejscowości Krzcięcice, nad którymi patronat objął Prezydent Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Współorganizatorem oprócz miasta i gminy Sędziszów była Parafia Świętego Prokopa w Krzcięcach.

Barwny korowód dożynkowy poprowadziła orkiestra dęta działającą przy Samorządowym Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Sędziszowie pod batutą kapelmistrza Piotra Janika. Był w korowodzie herb gminy Sędziszów niesiony przez sołtysa Słaboszowic Bożenę Marusieńską za którym podążali sołtysi: Wojciechowic - Aneta Konieczna z koszem owoców i warzyw, Aleksandrowa - Wanda Molenda z bukietem kwiatów, Mierzyna - Roman Pierzchała i Krzcięcic - Andrzej Kurek, kolumna pocztów sztandarowych prowadzona przez wiceprezesa zarządu Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Jana Ryczko wraz z pocztami sztandarowymi, kapela Helios z Sędziszowa, przedstawicielki wsi niosące wieńce dożynkowe, starostowie i gospodarze dożynek, goście oraz mieszkańcy gminy przybyli na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzcięcicach.

Następnie odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna za tegoroczne plony pod przewodnictwem księdza Stanisława Brzozy, którą koncelebrowali księża dekanatu sędziszowskiego dziekan ksiądz Edmund Nocoń, wicedziekan ksiądz Edward Giemza, ksiądz Jan Kopeć, ksiądz Ariel Szymiczek. Homilia współgospodarza dożynek księdza Edmunda Noconia nawiązywała do ciężkiej pracy rolnika. W trakcie nabożeństwa uroczyście poświęcony został chleb przyniesiony przez starostów dożynek i wieńce dożynkowe.

Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek serdecznie powitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa skierował do rolników „Dziękuję Wam za poniesiony trud, oddanie i szacunek dla tej polskiej ziemi”. Symbolem rozpoczęcia dożynek było tradycyjnie przecięcie powrósła przez gospodarza dożynek.

Centralnym punktem uroczystości była ceremonia przekazania chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek burmistrzowi Sędziszowa Wacławowi Szarkowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej Adamowi Mysiarze przez starostów dożynek, których honory pełnili Monika Patyna z Mierzyna i Artur Lagierski ze Słaboszowic.

Burmistrz Sędziszowa przyjmując chleb przyrzekł, że będzie go dzielił sprawiedliwie aby nikomu nie brakło. Tradycyjnie chleb został obtańcowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krzcięcicach. Gospodarze podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Następnie zaprezentowano i wręczano trzynaście wieńców dożynkowych wykonanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Słaboszowic, Marianowa, Gniewięcina, Borszowic, Tarnawy, Swaryszowa, Czekaja i Szałasu, Pawłowic, Krzcięcic, Piły, Mierzyna i Piołunki, Klimontowa - Klimontówka, Łowini. Wieńce wyróżniały się oryginalnością i misternością wykonania. Ich walory artystyczne i estetyczne podziwiali nie tylko mieszkańcy gminy ale również przybyli goście.

Dożynki gminne, były doskonałą okazją do wręczenia odznak, wyróżnień i podziękowań. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2021 roku odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek burmistrza Sędziszowa otrzymali: Ewa Czajka z Krzcięcic, Krzysztof Dalka z Krzelowa, Renata Głowa z Pawłowic, Czesław Hudyka z Sędziszowa, Czesław Kubicki z Sędziszowa, Maciej Molenda z Sędziszowa, Marcin Patyna z Mierzyna, Beata Smulska z Piołunki, Teresa Szczęsna z Sędziszowa i Łukasz Zasada z Gniewięcina.

Tytuł Sołtysa Roku otrzymał Roman Pierzchała z Mierzyna. Laureatami „Konkursu na najładniejszy balkon, prywatną posesję, wiejski ogród kwiatowy i teren wokół bloku” zostali:

  • - w kategorii „Najładniejszy balkon” - I miejsce Marek Brzdąk z Sędziszowa
  • - w kategorii „Najładniejsza posesja” - I miejsce Lech Stefańczyk z Tarnawy, II miejsce Dorota Biber z Klimontowa
  • - w kategorii „Najładniejszy teren wokół bloku” - I miejsce Wspólnota Mieszkaniowa blok numer 21 osiedle Sady, II miejsce Wspólnota Mieszkaniowa blok numer 4 osiedle Na Skarpie i III miejsce Wspólnota Mieszkaniowa bloku bumer 16 osiedle Na Skarpie.

Burmistrz Sędziszowa wręczył starostom dożynek podziękowania za duże zaangażowanie w ich organizację.

Mimo, że dożynki odbywały się również w sąsiednich gminach goście dożynkowi nie zawiedli. Gośćmi byli: poseł Czesław Siekierski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Bogusława Wypych i Leszek Wawrzyła, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel, radne Rady Powiatu Małgorzata Muzoł i Ewa Kubas-Samociuk , księża na czele z księdzem dziekanem Edmundem Noconiem, prezes Zarządu Fabryki Kotłów SEFAKO Jacek Boruciński, wiceprezes Świętokrzyskiego Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie Ireneusz Baran, skarbnik gminy Lucyna Nahajczuk, radni Rady Miejskiej Sędziszów, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele jednostek ochotniczych straży pożarnych, sołtysi oraz członkowie rad sołeckich, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych, rolnicy i mieszkańcy gminy Sędziszów oraz wielu innych znamienitych gości.

W części artystycznej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzcięcicach: Magdalena Sroga, Jan Patyna, Michalina Knapik, Anna Molenda, Julia Zaczkowska, Laura Makuch, Maja Olechno, Julia Juźwik, Alicja Ozga, Wiktor Puto, Wiktoria Bernat, Aurelia Adamczyk i Ewa Molenda. Uczniów przygotowała Dominika Domagała.

Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach zaprezentował taniec narodowy polonez, jak również tańce regionalne takie jak suita krakowska, suita kielecka i kujawiak. Można też było nauczyć się poloneza z repertuaru Wojciecha Kilara.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie