Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowy Festiwal Piosenki Ludowej w szkole numer 1. To będzie nowa tradycja "Kochanowskiego"

Sławomir Sijer
Festiwal Piosenki Ludowej, jaki odbył się w czwartek, 4 kwietnia, w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Jana Kochanowskiego w Starachowicach, okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. To była kapitalna, kolorowa i rozśpiewana impreza z udziałem całej społeczności szkolnej, a jednocześnie żywa lekcja folkloru, tradycji i patriotyzmu.

Świetnym pomysłem była "żywa" dekoracja Festiwalu, czyli stanowiska malowania jajek, ubijania masła, pieczenia chleba i prania, na których uczennice "jedynki" wcieliły się w role wiejskich gospodyń, używających do swoich czynności oryginalnych, starych sprzętów domowych, jak maselnica czy tara.

W rolach konferansjerówwystąpili uczniowie klasy 8 B Amelia Pająk i Mateusz Dróżdż, którzy krótko i fachowo przedstawiali genezę kolejnych piosenek. Na scenie zaprezentowały się kolejno wszystkie klasy, a wykonawcy ubrani byli w kolorowe stroje ludowe i inne, adekwatne do treści wykonywanych piosenek. Usłyszeliśmy między innymi "Czerwone jabłuszko", "Szła dzieweczka do laseczka", "Hej sokoły", "W moim ogródeczku" czy "Lipkę".

Owacyjnie przyjęty został występ zespołu składającego się z... rodziców, którzy brawurowo, z własnym akompaniamentem, zaśpiewali "Hej, od Krakowa jadę".
- Dziękuję, że byliście dziś z nami. Aż łza w oku mi się zakręciła - powiedziała wyraźnie wzruszona dyrektor "Jedynki" Jadwiga Kicińska.

A to nie był koniec festiwalowych niespodzianek. Specjalnie dla całej szkolnej rodziny wystąpił zespół ludowy "Chocimowianie" w składzie Monika, Klaudia i Kacper Majorowie oraz grający na akordeonie Paweł Cieślik.
Dla wszystkich były tez kromki chleba ze smalcem i ogórkiem, a na zakończenie wykorzystano dekorację Festiwalu na warsztaty, na których uczniowie mieli okazję malować pisanki czy własnoręcznie wykonać wielkanocne ozdoby.

- Cieszę się, że wszystko się udało, a była to pierwsza tego typu impreza w naszej szkole. Od teraz będzie to nasza nowa tradycja - podsumowała dyrektor Jadwiga Kicińska.

I Festiwal Piosenki Ludowej przygotował nauczycielski Zespół do Spraw Ucznia Zdolnego ("jedynka" posiada certyfikat Szkoły Odkrywców Talentów przyznany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji) w składzie: Aneta Trzos, Marzena Kalisz, Małgorzata Pater, Anna Gęborek, Anna Kierzkowska.

"Kapela" Rodziców wystąpiła w składzie: Ewa Surdy (skrzypce), Iwona Domańska, Marta Stojek, Joanna Nowocień, Anna Walendzik, Szczepan Surdy, Rafał Przygoda i Wojciech Pociecha (akordeon). Rodzice dziękują dyrekcji Starachowickiego Centrum Kultury za udostępnienie strojów ludowych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: INSTA HISTORIE: Honorata Witańska

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie