Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisarz Wyborczy Kielce III Elżbieta Frejowska o zawiłościach ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego i określaniu liczby mandatów

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Elżbieta Frejowska
Elżbieta Frejowska
Komisarz Wyborczy Kielce III Elżbieta Frejowska o zawiłościach ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego i określaniu liczby mandatów w poszczególnych okręgach.

Ilu europosłów wybierzemy w niedzielę w okręgu świętokrzysko-małopolskim?

W przeciwieństwie do popularnego modelu stosowanego w wyborach do Sejmu, Senatu czy też w wyborach samorządowych Kodeks Wyborczy nie przewiduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego stałej liczby mandatów przypisanych do konkretnych okręgów wyborczych. Znana jest tylko liczba mandatów przypadających Polsce i jest to 51 mandatów do momentu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W rezultacie przed wyborami nigdy nie wiadomo precyzyjnie, ile mandatów otrzymają poszczególne okręgi wyborcze. Podawane często ilości mandatów przypadających na poszczególne okręgi wyborcze wynikają z ilości mieszkańców i są wartościami orientacyjnymi.

Jaki jest zatem mechanizm określania puli mandatów na poszczególne okręgi?

Zgodnie z artykułem 358 Kodeksu Wyborczego to Państwowa Komisja Wyborcza dokonuje podziału mandatów dla poszczególnych okręgów wyborczych po wyborach w zależności od liczby osób biorących udział w wyborach oddających ważne głosy, czyli od tak zwanej w uproszczeniu frekwencji wyborczej, a nie od liczby mieszkańców danego okręgu wyborczego. 

I tak przykładowo w naszym okręgu małopolsko-świętokrzyskim w wyborach w 2004 roku uzyskaliśmy 8 mandatów, a obecnie, przy frekwencji w granicach 25,74 procent w 2014 roku, mamy 7 mandatów, kiedy na przykład w okręgu Mazowsze z Warszawą frekwencja wynosiła 35,33 procent.

Przypomnę, że w ostatnich wyborach samorządowych w naszym województwie frekwencja wyniosła 56,72 procent, zatem należy zwiększyć nasze poczucie obowiązku obywatelskiego, także w stosunku do wyborów do europarlamentu i pójść na wybory.

Drugim istotnym elementem wpływającym na ilość uzyskanych w danym okręgu wyborczym wszystkich mandatów jest liczba ważnie oddanych głosów na listy kandydatów, które przekroczą 5-procentowy próg wyborczy w skali kraju, ponieważ podział mandatów przez Państwową Komisje Wyborczą następuje dla komitetów wyborczych, które w skali kraju przekroczą ten próg.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie