MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komitet Obrony Demokracji w Świętokrzyskiem będzie kontrolował wybory samorządowe

Paweł Więcek
Od lewej: Izabella Jaros, Monika Szafraniec, przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji w Świętokrzyskiem, oraz Krzysztof Palacz - pełnomocnik Obywatelskiej Kontroli Wyborów w regionie.
Od lewej: Izabella Jaros, Monika Szafraniec, przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji w Świętokrzyskiem, oraz Krzysztof Palacz - pełnomocnik Obywatelskiej Kontroli Wyborów w regionie. Paweł Więcek
Komitet Obrony Demokracji w Świętokrzyskiem wyraża obawy, iż rządzące w kraju Prawo i Sprawiedliwość może dopuścić się manipulacji i fałszerstw podczas tegorocznych wyborów samorządowych. W związku z tym KOD rusza z projektem Obywatelska Kontrola Wyborów deklarując wolę współpracy z organizacjami partyjnymi oraz społecznymi.

Powołanie Obywatelskiej Kontroli Wyborów ogłoszono w czwartek podczas konferencji prasowej w Kielcach. Jak podkreśliła Monika Szafraniec, przewodnicząca świętokrzyskich struktur KOD, działania Prawa i Sprawiedliwości budzą obawy co do przejrzystości procesu wyborczego.

- Brak poszanowania ładu konstytucyjnego przez aktualnie rządzących pozwala sądzić, iż tak samo, traktują prawo, mogą potraktować prawo wyborcze. To, że manipulowana jest opinia publiczna poprzez media, które znajdują się w rękach rządzących, może spowodować, że nie będzie właściwie przedstawiona kampania wyborcza. Zawłaszczone sądownictwo jest zagrożeniem dla ważności wyborów. Dodatkowo zmiany, które wprowadzono w ordynacji, mogą spowodować chaos – stwierdziła Monika Szafraniec.

Pełnomocnikiem Obywatelskiej Kontroli Wyborów w województwie świętokrzyskim został Krzysztof Palacz. – Nasz główny cel to zagwarantowanie poprawności przeprowadzenia wyborów. Sam KOD nie może uczestniczyć w procesie wyborczym poza pojęciem obserwatora, który ma bardzo niewiele do zaoferowania w procesie kontroli wyborów. Chcemy wesprzeć proces wyborczy poprzez mężów zaufania, ewentualnie jako członkowie komisji wyborczych – powiedział Krzysztof Palacz.

Jak zaznaczył, najważniejsze zadanie to skompletowanie grupy około tysiąca osób w całym województwie, które będą kontrolowały poszczególne komisje obwodowe, a tych jest właśnie niespełna tysiąc. – Cel minimum to przynajmniej po jednej osobie w komisji, która będzie mężem zaufania, co pozwoli uczestniczyć w procesie przeprowadzenia wyborów, jak i liczenia głosów – mówi Krzysztof Palacz.

KOD w zakresie kontroli wyborów deklaruje chęć współpracy ze środowiskami partyjnymi oraz społecznymi. – Będziemy organizować debaty i szkolenia dla obserwatorów oraz mężów zaufania. Będziemy też dbać o zwiększenie frekwencji w wyborach – zapowiedziała Monika Szafraniec.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie