Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert zespołu KSU w Kielcach w niedzielę, 25 września

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Na czele grupy KSU stoi nieprzerwanie wokalista i gitarzysta o pseudonimie „Siczka”
Na czele grupy KSU stoi nieprzerwanie wokalista i gitarzysta o pseudonimie „Siczka” Romana Makówka
Legenda polskiego punk rocka, zespół KSU, da koncert w niedzielę, 25 września w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach.

KSU to legenda polskiego punk rocka. Zespół powstał pod koniec lat 70. XX w. w niewielkich, prowincjonalnych Ustrzykach Dolnych, położonych w zapomnianej części Polski, u progu dzikich Bieszczad. Mimo pozornego odcięcia od „wielkiego” świata, to właśnie członkowie KSU, dzięki olbrzymiej pasji, własnemu sprytowi i znajomościom „z zachodu”, byli jednymi z prekursorów ruchu punkowego w Polsce, wypracowując oryginalny styl zarówno ubioru, jak i muzyczny, różniący się od tego, jaki wykształcił się w innych częściach kraju.
Od początku ich działalność mocno związana była z lokalnym patriotyzmem, członkowie grupy z przyjaciółmi zawiązali organizację Wolna Republika Bieszczadzka, kontestującą komunistyczną rzeczywistość, promującą Bieszczady i Ustrzyki i ich pogmatwaną historię, działając w zakresie promowania regionu, ekologii, dywersji politycznej, aż po zwykłe chuligaństwo.
Na początku swej działalności, członkowie zespołu byli zafascynowani muzyką takich zespołów jak Black Sabbath, Deep Purple i Led Zeppelin, ale to dzięki m.in. Sex Pistols i Wire, KSU weszło na punkową ścieżkę. Dzięki przyjaźni z Kazikiem Staszewskim, KSU po raz pierwszy wystąpiło w 1980 r. na pierwszym ogólnopolskim festiwalu zespołów rockowych Nowej Fali w Kołobrzegu, co zakończyło się wielkim sukcesem zespołu. W maju 1988 r. muzycy nagrali materiał na swoją pierwszą płytę „Pod prąd”, a ich nagrania trafiły do rozgłośni radiowych oraz wylądowały na listach przebojów, m.in. na prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego Liście Przebojów Trójki.
Z czasem grupa kolegów, wspólnie muzykujących dla przyjemności i zdobywających spore uznanie na scenie krajowej, rozpadła się w konfrontacji z życiowymi wyborami i kolejami dorosłego życia. Pierwszy album grupa wydała w 10 lat po rozpoczęciu działalności, a po wydaniu dwóch kolejnych niemalże zaniknęła. Od drugiej połowy lat 90. XX w. jedynym członkiem zespołu z oryginalnego składu pozostał wokalista i gitarzysta Siczka. Różne są od tego czasu koleje losu grupy, przez którą przewinęła się wręcz niezliczona ilość muzyków, wciąż bardzo rzadko wydaje płyty i która – co istotne – rozwinęła muzyczną formułę mocno odchodząc w stronę rocka, również w mocniejszych odmianach... Niemniej jednak Siczka już ponad 40 lat, który to jubileusz zespół obchodził roku 2018, niestrudzenie podtrzymuje legendę zespołu, a jego muzyka mając status „kultowej”, wciąż zdobywa nowe rzesze fanów.
Zespół doczekał się 7 płyt w swej oficjalnej dyskografii oraz zagrał ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą.

Koncert KSU w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach w niedzielę, 25 września o godzinie 18. Wstęp: 50 złotych (do 22.09.2022 r.), później 70 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie