Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konecki Faraon z Amenofisów?

Katarzyna Sorn
Posągi  koneckich faraonów  należą do zabytków skali europejskiej
Posągi koneckich faraonów należą do zabytków skali europejskiej K. Sorn
Mamy unikatowy na skalę europejską zabytek. Egipskie wzorce architektoniczne w naszym kraju można podziwiać jedynie w Parku Łazienkowskim w Warszawie i Końskich.

Miałem przyjemność oprowadzać grupę turystów z Warszawy, która przyjechała specjalnie tylko po to, aby zobaczyć cztery posągi faraona najprawdopodobniej z dynastii Amenofisów - nadmienia Jacek Dopieralski, z Agencji Turystyki Przejazdowej w Końskich. Regionalista i zarazem przewodnik świętokrzyski opowiada turystom o najciekawszych miejscach - nie tylko Koneczcyzny - promując je na swojej stronie internetowej.

- Francesco Maria Lanci, projektant budynku, młody i zdolny dwudziestosześcioletni architekt przyjechał w 1825 roku do Końskich na zaproszenie żony Stanisława Małachowskiego hrabianki Anny - wyjaśnia Jacek Dopieralski.- Zanim powstała Egipcjanka absolwent architektury Akademii Świętego Łukasza w Rzymie przestudiował 24-tomowe dzieło "Opisanie Egiptu" będące zbiorem badań architektury i kultury egipskiej zawierające wywody 150 naukowców towarzyszących Napoleonowi podczas jego wyprawy do Egiptu w 1789 roku.
W fasadzie budowli umieścił nie tylko hieroglify, ale i cztery posagi faraona, które znajdują się w bocznych pylonach budowli. Niestety nie mam informacji czy Lanci znał alfabet starożytno egipski i czy hieroglify z południowo-wschodniej elewacji coś znaczą.
Konecka Oranżeria należy do najciekawszych budowli nurtu egiptyzującego w Polsce. Posągi Faraonów towarzyszą Konecczanom od ponad dwóch stuleci. Są w niezbyt dobrej kondycji, ale wciąż czekają na wszystkich, którzy chcą odwiedzać nie miasto koni a faraonów - kwituje Jacek Dopieralski.

Egipcjanka została wybudowana w I połowie XIX wieku służyła jako cieplarnia. Uprawiano w niej rośliny egzotyczne między innymi cytrusy i figi. Po II wojnie światowej zrujnowany budynek służył częściowo jako warzywnik. W latach 60tych ubiegłego wieku dokonano modernizacji i powiększono budynek o część północną. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Miejsko-Gminny Dom Kultury.

W części zabytkowej znajdują się trzy duże sale: widowiskowa, galeria DeK i pracownia plastyczna. Nieuregulowana sytuacja prawna i starania właścicieli, potomków rodziny Tarnowskich o zwrot skonfiskowanego majątku po reformie uwłaszczeniowej sprawiły, że budynek od wielu lat nie doczekał się generalnego remontu. Stan prawny budynku nie jest uregulowany, a o zwrot majątku ubiegają się dawni właściciele.- Przymierzamy się do remontu fasady Egipcjanki. - Dariusz Kowalczyk wiceburmistrz Końskich. - Zdajemy sobie sprawę, że jest taka konieczność. Szczególnie chodzi nam o boczne pochyłe ściany, pylony z faraonem, które rozsadza spływająca woda i mróz. Chcemy to zrobić w technologii bardziej trwałej. Być może w tym roku takie prace się rozpoczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie