Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konecki Wrzesień. Opowieści o tragicznych losach bohaterów drugiej wojny światowej w bibliotece

Marzena Kądziela
Sala galerii w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich w sobotni wieczór pełna była gości, którzy interesują się historią drugiej wojny światowej.

Bohaterem spotkania był Wojciech Zawadzki, autor książki “Tajemnice Diablej Góry”, którą właśnie wydało biblioteczne wydawnictwo “Arslibris”. Spotkanie było jednym z elementów Koneckiego Września.

Tracyjnie podczas corocznego patriotycznego święta poświęconego żołnierzom Armii Krajowej i żołnierzom września 1939 roku Biblioteka Publiczna im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich zaprosiła na wieczór wsponień. Temu wieczorowi, w którym uczestniczyli kombatanci, samorządowcy, pasjonaci historii regionu towarzyszyła premiera książki Wojciecha Zawadzkiego “Tajemnice Diablej Góry”.

Jednak zanim o swej pracy opowiedział aurtor, dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk poprosił doktora Marka Jedynaka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej o podzielenie się swymi najnowszymi badaniami. Historyk, z pochodzenia konecczanin, od lat współuczestniczy w Koneckim Wrześniu. I jak zwykle krótko, rzeczowo i w przystępny sposób opowiedział o losach żołnierzy związanych z Końskimi podczas drugiej wojny światowej. Bohaterem prelekcji był tym razem major piechoty Bolesław Czerwiński “Wir”. Jego życie zakończyło się tragicznie. W sierpniu 1945 roku współtowarzysze wojennych walk wykonali na nim wyrok za to, że major po ogłoszeniu amnestii oddał się w ręce Urzędu Bezpieczeństwa ujawniając także magazyny broni należące do partyzantów. Marek Jedynak nie oceniał postępku “Wira”, ani jego zabójców. - Czy był to sprawiedliwy wyrok czy zabjstwo bratobójcze? Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć – zakończył wykład.

Potem dyrektor Dariusz Kowalczyk przedstawił Wojciecha Zawadzkiego, przedborzanina, historyka wojskowości, muzeologa, który wydał w “Arslibris” swą najnowszą pracę. Autor najpierw opowiedział o Diablej Górze, która od wieków jest świadkiem tragicznych walk, a w jej ziemi do dziś możemy znaleźć tego świadectwa. Potem mówił o losach przedstawionych w ksiażce bohaterów, przede wszystkim Tadeusza Bartosiaka “Tadeusza” z Tomaszowa Mazowieckiego i jego narzeczonej Stefanii Firkowskiej “Felek” z Końskich. Ich miłość, mimo kościelnych zapowiedzi, nie zakończyła się na ślubnym kobiercu. Obydowje walczyli w partyzntce, a ich śmierć do dziś budzi wiele kontrowersji. Nie wiadomo też, gdzie znajdują się ich groby.

W gronie publiczności znaleźli się członkowie koneckiego rodu Firkowskich. Jeden z nich, mieszkający w Warszawie, Ireneusz Górski opowiedział o ostatnim spotkaniu ze Stefanią i Tadeuszem, którzy odwiedzili jego rodziców w Warszawie.

Sobotnie spotkanie nie zakończyło sią po prelekcjach. Prawdziwe dyskusje i spory historyczne toczyły się jeszcze długo przy herbacie, kawie i słodyczach w bibliotecznych kuluarach.

Książkę Wojciecha Zawadzkiego “Tajemnice Diablej Góry” można zakupić w Bibliotece Publicznej w Końskich w cenie 25 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie