Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "500 lat Reformacji w Polsce". Była opowieść o Biblii Pińczowskiej

ach
Minęło 500 lat od kiedy Marcin Luter przybił do swoje słynne 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. To wydarzeni uznaje się za początek Reformacji. Była ona głównym tematem konferencji zorganizowanej w piątek, 27 października w pińczowskim muzeum.

ZOBACZ TAKŻE:
Wypadek taksówki na Zielonej w Łodzi. Pijana kobieta nie zatrzymała się na stopie

(Źródło: dzienniklodzki.pl)

Jako pierwszy wykład wygłosił profesor Waldemar Kowalski, z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tytuł jego referatu brzmiał „Reformacja zwyciężona? Społeczne aspekty przemian religijnych w Polsce XVI wieku”.

Drugim prelegentem był Jerzy Marcol, dyrektor Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego, który opowiedział o pierwszych przekładach Pisma Świętego w Polsce. Tytuł jego referatu brzmiał „Przyczyny Reformacji. Sola Scriptura- początek ruchu tłumaczenia Pisma Świętego na języki narodowe, Biblia Brzeska-Pińczowska”.

Podczas tego wystąpienia zebrani goście wysłuchali niezwykle ciekawych informacji o Biblii Pińczowskiej, powszechnie uważanej za pierwszy polski przekład całego Pisma Świętego z języków oryginalnych: hebrajskiego i greckiego. To właśnie w stolicy naszego obecnego powiatu w latach 1559- 1563 przetłumaczono biblię, a następnie wydrukowano ją w Brześciu Litewskim.

Księga ma wymiary 255 na 401 milimetrów, zawiera starannie wykonane drzeworyty na stronie tytułowej i w części starotestamentowej. Tekst jest drukowany dużymi gotyckimi czcionkami, a przypisy i objaśnienia (na brzegach i na dole stron) – drobniejszą czcionką. Napisana jest XVI-wieczną polszczyzną, o wysokim poziomie artystycznym i literackim. Język jej jest zwięzły, potoczysty i bogaty literacko.

Jako trzeci wystąpił Krzysztof Szczerba, zastępca dyrektora Narodowego Banku Polskiego - oddziału okręgowego w Kielcach. Zaprezentował gościom monetę kolekcjonerską, wyemitowaną z okazji 500 - lecia reformacji w Polsce.

Wydarzenie objął patronatem Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, którego nie mogło zabraknąć na piątkowym wydarzeniu. Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Regionalne w Pińczowie, Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie oraz Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie