Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja o „Samorządzie dla Samorządu” w Sandomierzu. Wśród gości byli Jerzy Stępień czy Jacek Jaśkowiak [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Śledzińska
Pamiątkowe zdjęcie z konferencji w Sandomierzu.
Pamiątkowe zdjęcie z konferencji w Sandomierzu.
W czwartek na Zamku w Sandomierzu odbyła się konferencja „o Samorządzie dla Samorządu” zorganizowana w związku z 30 rocznicą funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Konferencja zorganizowana została przez burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, były prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Jerzy Stępień, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, prezydent Starachowic Marek Materek, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, raz lider Koalicji Obywatelskiej Artur Gierada.

W Konferencji poza samorządowcami i politykami z regionu świętokrzyskiego udział wziął także Jacek Jaśkowiak, wieloletni samorządowiec prezydent Poznania, na wspólnym briefingu poprzedzającym konferencję mówił on między innymi: „W 30 rocznicę samorządu terytorialnego w Polsce życzyłbym sobie również innej atmosfery wokół samorządu bo jak słyszę czasami wypowiedzi Premiera, to mam nieodparte wrażenie, że wiedzę o samorządzie czerpie on z obserwacji seriali typu Ranczo. To powoduje, że późniejsze zrozumienie pomiędzy nami a Rządem bywa różne.”

Uczestnicy debaty w pierwszym panelu poruszali temat ewolucji samorządu przez trzy dekady. Mówili o kompletności ustawy oraz o zmianach jakie zaszły w jej obrębie. Z nostalgią wspominali początki samorządu terytorialnego, kiedy to formowała się u podstaw oddolna myśl samorządowa wśród pierwszych radnych, pierwszych wójtów, burmistrzów, prezydentów wybieranych jeszcze wówczas przez radę, a nie w wyborach bezpośrednich. Niezwykle ciekawie i obszernie historię powstania samorządów opisał prof. Jerzy Stępień, wspominając o radości, jaka towarzyszyło twórcom ustawy ze względu na przeświadczenie o uwolnieniu się spod pręgierza komunistycznej, w pełni scentralizowanej władzy.

Kolejnym punktem debaty była rozmowa o potrzebach małych i większych miast, o różnicach w ich funkcjonowaniu oraz o wspólnej misji, która łączy wszystkich samorządowców. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że samorząd jest najbliżej potrzeb obywatela. Wspominano również o tym, że na przestrzeni lat powstało wiele wartościowych inwestycji i inicjatyw, które mogły zostać zrealizowane dzięki samorządowi.

- Bieżący rok jest niezwykle ważny dla samorządu. Trzy dekady wielkiej i znaczącej dla naszego kraju pracy w samorządach sprawiło, że możemy podziwiać dziś efekty wspaniałych inwestycji w naszych miastach i gminach. Możemy kształtować bliską obywatelowi politykę gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. Samorząd jest najbliżej zwykłego obywatela i dzięki temu najwięcej zyskuje– mówił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.- Tak jak Sandomierz, Poznań i inne miasta, rozwinęliśmy się tak naprawdę dzięki tej reformie bo byliśmy blisko ludzi i potrafiliśmy się wsłuchać w ich potrzeby.

Do dyskusji włączyli się również goście wydarzenia – prezydenci i burmistrzowie sąsiadujących miast oraz parlamentarzyści, którzy podobnie jak uczestnicy debaty mówili o wartości samorządu lokalnego, a także o partnerstwach samorządowych, które mogą być niezwykle przydatne w sięganiu po środki w nowej perspektywie unijnej.

- Samorząd przez te 30 lat pokazał, że to była dobra reforma. Obecnie samorządy borykają się z wieloma problemami, na które nie mają wpływu. Na barki samorządu spada coraz więcej obowiązków, jest na ich realizację coraz mniej pieniędzy. Mieszkańcy widzą jak pod wpływem samorządu zmieniają się i wyglądają ich miasta- mówił prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

-Reforma samorządowa to coś co się bez wątpienia nam udało, badania wskazują, że Polacy właśnie reformę samorządową oceniają najlepiej spośród szeroko pojętych reform 1989 roku. Nie na darmo spotykamy się przy okazji 30 lecia samorządu w Polsce, ponieważ tak naprawdę to reforma samorządowa była pierwszym prawdziwym, namacalnym przykładem upadku "komuny" w Polsce, to właśnie między innymi reforma samorządowa utorowała drogę do późniejszego dołączenie Polski do Unii Europejskiej – dodał Artur Gierada

Po trwającej półtorej godziny konferencji prasowej, na wniosek lidera Koalicji Obywatelskiej Artura Gierady uczestnicy konferencji, samorządowcy, politycy oraz społecznicy i mieszkańcy Sandomierza ustawili się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia wspólnie z banerem wyborczym kandydata ma prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego dając tym samym wyraz poparciu kandydata w niedzielnych wyborach na prezydenta Polski.

- Rafał Trzaskowski jest kandydatem wywodzącym się z samorządu, czującym samorząd i rozumiejącym potrzeby samorządów w Polsce, bez wątpienia, wszyscy tutaj zebrani możemy z czystym sumieniem zarekomendować jego kandydaturę naszym wyborcom – dodał Artur Gierada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie