Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja rocznicowa w rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu

Michał Skrętek
Uczestników sympozjum serdecznie przywitał ksiądz kanonik Wiesław Kowalewski dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
Uczestników sympozjum serdecznie przywitał ksiądz kanonik Wiesław Kowalewski dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Michał Skrętek
Historia, architektura i sztuka sakralna sprzed czterech wieków, między innymi takie tematy poruszono podczas sobotniej konferencji naukowej w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.

Na dwa weekendowe dni, 23-24 września, rytwiański klasztor pokamedulski stał się miejscem ciekawych dyskusji, związanych z obchodami 400. rocznicy ustanowienia w tym miejscu siedziby zakonu kamedułów.

– To wydarzenie niezwykle wyjątkowe i bardzo dla nas ważne. W Rytwianach pojawiają się największe autorytety z dziedziny architektury klasztorów kamedulskich – powiedział ksiądz kanonik Wiesław Kowalewski, dyrektor rytwiańskiej Pustelni.

Obecnie klasztor pokamedulski w Rytwianach to nie tylko miejsce modlitwy i duchowej kontemplacji, ale także ciekawy punkt na mapie turystycznej i architektonicznej regionu staszowskiego. Jego walory, z naukową dociekliwością, zaprezentowało w swoich referatach łącznie 15 prelegentów, ze środowisk akademickich Polski i Europy.

Uczestnicy sympozjum wysłuchali informacji z dziejów kamedułów, historii Pustelni Złotego Lasu, zasług rodu Tęczyńskich oraz wartości historycznych i artystycznych kościoła w Rytwianach.

Ciekawym punktem sobotniej części sympozjum była możliwość obejrzenia Centrum Terapeutycznego, zbiorów Galerii Kamedulskiej, urokliwych ogrodów klasztornych, a także Muzeum Serialu Czarne Chmury, którego jeden z odcinków nakręcono właśnie w Rytwianach, a także ekspozycji dokumentującej efekt wykopalisk, prowadzonych przez krakowską firmę archeologiczną Farmea.
– Prace wykopaliskowe na terenie klasztoru pokamedulskiego prowadziliśmy w lipcu i sierpniu oraz w listopadzie 2014 roku – powiedziała reprezentująca firmę Agnieszka Książyńska. Efektem ich było odkrycie na terenie eremitorium rytwiańskiej Pustelni wielu przedmiotów codziennego użytku oraz kości ludzkich i zwierzęcych.

Dalsza część obchodów rocznicowych w niedzielę, będzie dotyczyła współczesnych problemów, przed jakimi stoi nie tylko rytwiański klasztor, ale także wiele tego rodzaju obiektów architektury sakralnej w Polsce i Europie. Dotyczyć one będą dalszych prac rewitalizacyjnych w Pustelni z zachowaniem jej wartości duchowych, zabytkowych i krajobrazowych. Dyskusja i podsumowanie zakończą sympozjum.

ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski - przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie