Konferencja w ramach projektu Świętokrzyska Akademia...

  Konferencja w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej w Kielcach

  Marta Baran

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Konferencja w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej w Kielcach
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Marta Baran

  W piątek, 24 listopada animatorzy kultury nie mogli narzekać na brak wrażeń. W Wojewódzkim Domu Kultury bowiem miała miejsce bardzo ciekawa konferencja dla wszystkich osób, którzy w swojej codziennej pracy wciąż zadają sobie pytanie "Jak w lepszy sposób zainteresować dzieci?" Spotkanie przy Ściegiennego swoją tematyką nawiązywało do najskuteczniejszych metod pracy z najmłodszymi, dzięki którym można zaskarbić sobie ich sympatie i, co najważniejsze, skupić uwagę na tym, co się do nich mówi!


  Tylko pedagodzy wiedzą, jak trudno sprawić, by dziecko skoncentrowało się na zajęciach i zamiast bujać w obłokach czynnie uczestniczyło w lekcji lub warsztatach.
  Stąd konferencja organizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Województwo Świętokrzyskie przywiodła do WDK szerokie grono odbiorców, którzy w dużym skupieniu wysłuchali treści wykładów, jak również wzięli udział w warsztatach fakultatywnych, które miały miejsce tuż po części teoretycznej.

  Na początku spotkania organizatorzy zajęli się omówieniem zagadnień związanych z działaniami podejmowanym w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej. W tym celu w jednej z sal WDK odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych efektów pracy lokalnych placówek kulturalnych, które wzięły udział w akcji, na którym organizatorzy zaprezentowali projekty, które zostały nagrodzone w konkursie regrantingowym w bieżącym roku.

  Oczom obecnych w WDK animatorów oraz pedagogów ukazało się łącznie pięć wspomnianych prezentacji, które zostały zrealizowane w Skalbmierzu, Szydlowie, Skarżysku-Kamiennej, Rzuchowie oraz Kapkazach.

  W trakcie prezentacji goście WDK mieli okazje przekonać się, jak poprawnie należy rozumieć słowo kreatywność w wykonywanej przez nich pracy, bo każdy ze grona zwycięskich placówek wykazała się ogromnymi umiejętnościami pedagogicznymi oraz inwencją twórczą w procesie wdrażania projektów w sferę publiczną. Zgłoszone pomysły, które otrzymały dofinansowanie powstały w szczytnym celu, bo istotą prowadzonych przez nie działań tkwi w włączaniu najmłodszych dzieci i młodzieży w życie kulturowe, co dzieje się za sprawą organizowania dla nich różnego rodzaju warsztatów edukacyjnych, na których rozwijają się pod względem artystycznym i poznają kulturę. Pobudzanie dzieci do aktywności na tym polu korzystnie oddziałuje na ich funkcjonowanie w społeczeństwie, bo przecież, bez wątpienia, stymuluje rozwój psychospołeczny. Uczestnicy spotkania mogli więc zainspirować się tym, co usłyszeli i zobaczyli podczas części teoretycznej piątkowego spotkania w WDK, a natchnienie okazało się niezbędne, bo po konferencji odbyły się warsztaty. Te poprowadziły dwie ekspertki w osobach dr Pauliny Formy oraz Doroty Nawrotek, które dały słuchaczom gotową odpowiedź na wspomniane na przestrzeni tekstu, nurtujące ich w codziennej pracy, pytanie, czyli ,,Jak zainteresować dzieci?". Prelegentki podzieliły się posiadaną wiedzą i z humorem opowiedziały warsztatowiczom, w jakie narzędzia należy się ,,uzbroić", kiedy chcę się efektywnie i efektownie edukować dzieci poprzez zabawę. Warsztaty okazały się więc, niezwykle cenne dla wszystkich uczestników, których łącznie było blisko 50 osób!

  Inicjatywa organizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Województwo Świętokrzyskie, jak również WDK cieszyła się zatem sporą popularnością, a co najważniejsze niebawem, doczekamy się jej kontynuacji, bo jak zapowiadała Karolina Opałko:

  W przyszłym roku ruszamy z kolejną edycją naszego projektu i tym razem również zamierzamy dofinansować kolejne placówki kulturalne, by tak jak nasi tegoroczni uczestnicy mogli za sprawą wzięcia udziału w konkursie regrantingowym zrealizować swoje projekty mające na celu świadczenie edukacji w dziedzinie kultury wśród młodzieży. Będziemy realizować ten sam schemat organizacyjny bo on świetnie się sprawdza, z jedną tylko różnicą. W 2018 roku odwiedzimy 5 innych regionów naszego województwa, tak by do projektu włączyły się placówki, które jeszcze nie mogły wykazać się swoją inwencją twórczą i zaprezentować nam swojej działalności.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]