Wybierz miasto:
  Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Nowotwór...

  Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Nowotwór piersi po raku płuc zbiera największe żniwo

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dr Małgorzata Biskup, koordynator projektu "Żyj zdrowo" informowała, że w ciągu roku w województwie świętokrzyskim umiera 200 kobiet,

  Dr Małgorzata Biskup, koordynator projektu "Żyj zdrowo" informowała, że w ciągu roku w województwie świętokrzyskim umiera 200 kobiet, codziennie, gdyby robiły sobie mammografię i zgłaszały się w pierwszym stadium choroby mogły by być całkiem zdrowe. ©Krzysztof Krogulec

  Październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi. Warto wiedzieć, że to drugi po nowotworze płuc, rak, z powodu którego umiera najwięcej kobiet. W ciągu roku z tej przyczyny tracą życie 202 kobiety w województwie świętokrzyskim, a można by było temu zapobiec, gdyby zgłosiły się wcześniej na badania.
  Dr Małgorzata Biskup, koordynator projektu "Żyj zdrowo" informowała, że w ciągu roku w województwie świętokrzyskim umiera 200 kobiet,

  Dr Małgorzata Biskup, koordynator projektu "Żyj zdrowo" informowała, że w ciągu roku w województwie świętokrzyskim umiera 200 kobiet, codziennie, gdyby robiły sobie mammografię i zgłaszały się w pierwszym stadium choroby mogły by być całkiem zdrowe. ©Krzysztof Krogulec  Na konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii mówiono o coraz lepszej dostępności do badań profilaktycznych, która stawia województwo świętokrzyskie w czołówce, jeśli chodzi o dostępność do profilaktyki.
  - Prowadzimy unikalne projekty na tak dużą skalę, co stawia nas w czołówce, nie tylko polskiej, ale i światowej – podkreślał Stanisław Góźdź, dyrektor Onkologii. Przy okazji podziękował obecnemu na konferencji marszałkowi Adamowi Jarubasowi za duże środki, ponad 10,5 miliona złotych, które pozwalają na wykonywanie badań. Marszałek przyznał, że nie warto tracić życia z powodu strachu przed badaniem, czy zwykłego zaniedbania. – A wiele kobiet nadal woli nie wiedzieć, co się dzieje w ich organizmie, to niewłaściwe podejście do siebie, które grozi tragicznymi konsekwencjami – mówił. Dyrektor Góźdź dodał, że po raz pierwszy w historii szpitala spotyka się z tak innowacyjnymi, skoordynowanymi metodami i sposobami docierania do pacjentów, które zmieniają świadomość ludzi, że jednak warto się badać i jest to zasługą całego zespołu.

  W czasie spotkania dr n.med, Leszek Smorąg, specjalista ginekologii, koordynator projektu „Być świadomą kobietą- wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim” podsumował, że ten program przyniósł bardzo dobre rezultaty. – Dla przykładu podam, że w 1999 roku wykonano u nas tylko 176 badania cytologiczne, w 2014 już 1000 badań, a w 2018 roku zrobiono ich 4,500 tysiąca- wymieniał coraz większe liczby. W ostatnim roku zachorowały na raka szyjki 77 panie, z czego zmarło 53. Wiele z nich nigdy nie wykonywało badania cytologicznego.

  Również dr Małgorzata Biskup, koordynator drugiego projektu „Żyj zdrowo” wspominała, że dzięki temu, że wyjeżdżają robić badania do wszystkich mniejszych i większych miejscowości, jest to bardzo dobrze zorganizowane i zaplanowane bada się coraz więcej kobiet. – W 2016 roku wykonaliśmy 3699 mammografii, a w 2018 już ponad 6 tysięcy- informowała. – Rocznie zapada w województwie świętokrzyskim 500 kobiet na nowotwór piersi , z czego umiera 200. Gdyby zgłosiły się w pierwszym stadium choroby mogłyby całkowicie wyzdrowieć.

  Optymistyczne były też słowa Izabeli Opalińskiej, specjalisty ds. Komunikacji Społecznej, Informacji i Edukacji, która oznajmiła, że dzięki badaniom panie mogą nie tylko uratować swoje życie, ale także otrzymują ciekawe prezenty, co 10 badająca wygrywa kosmetyki lub sprzęt AGD.

  Na koniec konferencji dr n med. Marcin Pasiarski mówił o ogromnym postępie, diagnozowaniu nowotworów na poziomie molekularnym oraz o tym przed jaki ogromnymi wyzwaniami stoi Onkologia. – Wprowadzamy coraz nowe technologie, immunoterapię, będziemy dążyć do tego, żeby uczynić tę chorobę przewlekłą, a nie śmiertelną to sam organizm zwalczał komórki nowotworowe- mówił z wielka pasją.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 23 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »

  Polecamy

  1 3 4 5 ... 9 »